Davutoğlu Yunan medyasına konuştu, Erdoğan'ı eleştirdi

Davutoğlu Yunan medyasına konuştu, Erdoğan'ı eleştirdi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye'ye ilişkin Yunan basınına demeç verdi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'yi Avrupa Birliği'nden (AB) uzaklaştırdığını belirterek, başkanlık sistemine geçmenin ülke siyasetinin doğasını bozduğunu söyledi.

Davutoğlu, başkanlık sistemine karşı çıktığını ve zamanında Erdoğan ve AK Parti yönetimini bu konuda uyardığını da sözlerine ekledi.

2014–2016 yılları arasında AK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlık görevlerinde bulunan Davutoğlu, Yunanistan'ın en yüksek tirajlı gazetesi Kathimerini'ye gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.

2019 yılında AK Parti ile yollarını ayıran ve şu anda Gelecek Partisi'nin başkanı olan Davutoğlu, Türkiye'de şu anda bulunan mevcut yönetimin Erdoğan ile birlikte kurumsal çerçeveden çıkarak kişisel ilişkilere dayalı bir sisteme geçtiğini öne sürdü.

"Darbe girişimi sonrası Türkiye hızla otoriter bir yönetim haline geldi"

Davutoğlu, 2016'daki darbe girişiminden sonra Türkiye'nin hızla otoriter bir sisteme doğru girdiğini belirterek, "Tüm uyarılarımıza rağmen Erdoğan ve ekibi parlamenter sistemi değiştirerek yerine başkanlık sitemini getirdi. Bu, Türkiye'deki siyasetin doğasını bozdu. Şu anda Türkiye'yi Avrupa modeli demokrasiden hızla uzaklaştırıyor." ifadelerini kullandı.

Başkanlık sisteminin Türkiye'nin dış politikasına da etki ettiğini belirten Davutoğlu, "Kurumsal ilişkiler ve uzun vadeli stratejinin yerini kişisel diyaloglar aldı. Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilişkileri iyiyse, Türkiye'nin Rusya ile ilişkileri de iyidir. Aynı şey ABD ve Trump ile de geçerli" değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye Doğu Akdeniz'de Meis-Kıbrıs arasına hapsedilemez, karşılığı verilir"

Ahmet Davutoğlu, Atina ile Ankara arasında yaşanan Doğu Akdeniz gerilimine de değindi.

Davutoğlu, "Akdeniz'de en uzun kıyı şeridi olan ülke Türkiye. Türkiye'yi Meis Adası ve Kıbrıs arasına hapsetmek isteyenlere karşı, Ankara sert bir şekilde karşılık verecektir. Türkiye'nin Ege Denizi'ndeki keşif faaliyetleri devam etmeli. Ancak kıta ve hava sahanlığı (FIR Hattı) sorunları devam edecek gibi. Yakın bir zamanda çözüme ulaşılmasını beklemiyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Euronews

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.