1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Dilipak: 'Atatürk'ü Koruma Kanunu' kaldırılsın
Dilipak: 'Atatürk'ü Koruma Kanunu' kaldırılsın

Dilipak: 'Atatürk'ü Koruma Kanunu' kaldırılsın

Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, kamuoyunda 'Atatürk'ü Koruma Kanunu'nun kaldırılmasını istedi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, kamuoyunda 'Atatürk'ü Koruma Kanunu' olarak bilinen Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun'un kaldırılmasını istedi.

Dilipak, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu liderlerinden Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıl dönümünde "Sevgi ve saygı, zorla mı?" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Dilipak, köşe yazısında Kemalist ideolojinin Türkiye'deki en oportünist gündem konusu olduğunu söylerken şunları yazdı:

"Şimdi bir de “Yeşil Kemalistler”imiz çıktı. Kemalizme en büyük zararı anti Kemalistler değil bu “Yeşil Kemalistler” veriyor aslında. İşi daha da sulandırıyorlar. Ama tabii bu oportünizmin kimseye bir faydası yok! Müslümanlara da zarar veriyorlar. Keşke herkes kendisi olsa. Hakaret olmadan eleştiri için önce herkesin eteğindeki taşı dökmesi gerek. Artık internet var. Latife hanımın mektuplarını yasaklayarak neyi saklayabilirsiniz ki! Koruma kanunu kalksın ve anayasadaki, giriş ve bazı maddelerle ilgili “değiştirilemez” şartı kaldırılsın, önce şartlar eşitlensin ve hukuki bir zemin oluşturulsun. O zaman bu işten herkes kazançlı çıkar."

Kanun neyi içeriyor?

1951 yılında çıkan kanun şu düzenlemeyi içeriyor:

"Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir."

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler