1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Gayrimeşru ilişkileri sıradanlaştıran yayınlar suçtur pervasızlıktır
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Gayrimeşru ilişkileri sıradanlaştıran yayınlar suçtur pervasızlıktır

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Gayrimeşru ilişkileri sıradanlaştıran yayınlar suçtur pervasızlıktır

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş 'Gayrimeşru ilişkileri sıradanlaştıran, şiddeti ve istismarı teşvik eden yayınlar yapmak milletimize, medeniyetimize, nesillerimize ve geleceğimize karşı işlenen büyük bir suçtur' dedi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi avlusunda 'Cami ve İlim' temasının işleneceği 'Camiler ve Din Görevlileri Haftasının' açılışı yapıldı. Açılışta, Kur'an-ı Kerim okundu.

Erbaş Ayasofya avlusunda yaptığı konuşmada 'insanların cehaletinden ve dini bilgi yetersizliğinden nemalananlar' olduğunu söyleyerek "Dini kavramları bağlamından kopararak kendi menfaat ve emelleri doğrultusunda kullanan din istismarcılarıdır. Maalesef bugün bazı şahıs ve gruplar tarafından İslam'la, ilimle ve hakikatle hiçbir alakası bulunmayan birtakım işler, rüyalar, saçmalıklar, sahte kişilikler ve gizemli söylemlerle insanların duyguları sömürülmekte; inançları istismar edilmektedir" diye konuştu.

TV programlarına tepki gösterdi

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, şöyle devam eti:

"Bir yerde şiddete davet eden, tekfir ve tehdit eden bir dil, İslam coğrafyasında kavga ve tefrikaya çağıran bir tutum varsa orada Müslümanca bir feraset, basiret, davranış ve ahlak yok demektir. Diğer yandan istismar sadece dini alanla sınırlı değildir. Algı operasyonlarıyla milli değerler ve şahsiyetleri kullanarak menfaat devşirmeye çalışması da dikkat edilmesi gereken vahim ve tehlikeli bir istismar çeşididir.

Aynı şekilde reyting adına, bütün aile, gelenek, ahlak ve inanç değerlerini hiçe sayarak şüyuu vukuundan beter çirkinlikleri ekranlara taşımak, gayrimeşru ilişkileri sıradanlaştıran, şiddeti ve istismarı teşvik eden yayınlar yapmak milletimize, medeniyetimize, nesillerimize ve geleceğimize karşı işlenen büyük bir suçtur, pervasızlıktır, sorumsuzluktur."

Medyaya uyarı

Bazı kişi ve çevrelerde, kötü örnekler üzerinden, toptancı, genellemeci ve ısrarcı bir yaklaşımla dini değerlerin hayatın dışına çıkartılmasını isteyen bir tavrın dikkati çektiğini anlatan Erbaş, bu yaklaşımın iyi niyet taşımadığının son derece açık olduğunu belirtti.

Erbaş medyaya da uyarıda bulundu:

"Bu anlamda şunu özellikle vurgulamak istiyorum, asırlardan beri doğru dini bilgi ve yöntemle hizmet eden, Kur'an-sünnet çizgisinden ayrılmayan, hayır hasenat yapan, garip gurebaya yardım eli uzatan, vatana-millete hizmet eden nice insanın yetişmesine katkıda bulunan örnek ve önder şahsiyetler, gruplar, STK'lar, irfan mektepleri asla zan ve töhmet altında bırakılmamalıdır."

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler