Doğu Perinçek'ten 'İdlib saldırısı' açıklaması: Türkiye çözümü Rusya ve İran ile aramak zorunda

Doğu Perinçek'ten 'İdlib saldırısı' açıklaması: Türkiye çözümü Rusya ve İran ile aramak zorunda

Perinçek, Suriye'de krizin çözümünün Rusya ve İran ile birlikte hareket etmekten geçtiğini savundu.

Doğu Perinçek, dün İdlib'de Rusya ve Esed rejimi tarafından Türk askerlerine düzenlenen saldırıya ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Yaptığı açıklamada Perinçek, Suriye'de krizin çözümünün Rusya ve İran ile birlikte hareket etmekten geçtiğini savundu.

Perinçek, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Tüm Türkiye olarak yüreğimiz, bilincimiz beraber. Fakat şu anda yürek yanmasından ve şehit sayılarından bahsetmekten önce soğuk kanlı bakıp devlet aklıyla hareket etmemiz gerekmekte.

Türkiye, Suriye krizinde çözümü komşularımız Rusya ve İran ile aramalıdır. Türkiye'nin devlet aklı bu noktada devreye girmelidir.

Türkiye, Rusya, İran bu süreci birlikte çözecek. Türkiye'nin Suriye'ye karşı savaşa girmesi Türkiye'yi tuzağa çeker. Amerika'nın, İsrail'in istediği bu.

Vurguyu şehit sayısına yapmak ve içimizin yandığından söz etmek yerine aklımızı Türkiye'nin büyük devlet ve ordu yönetme birikimine vermeliyiz.

Türkiye zorluklarla karşı karşıya ama bu zorlukları aşacağız. Cumhurbaşkanımıza da ordumuza da, milletimize de güveniyoruz. Kesinlikle intikam gibi yanlış yönelişlerde olmayacağız.

(...)

Karşılıklı intikamı kışkırtan anlayışlardan uzak durup sakin olmamız gerekiyor.

Şu anda bizim devlet aklına, kurmaylık birikimine vurgu yapmamız çok önemli. Bütüncül bir stratejide kararlı olmamız, birlik olmamız, Türkiye’ye yönelik tehdidi doğru saptamamız hayati önemde.

Türkiye'ye tehdit Amerika'dan İsrail'den geliyor. Türkiye gerçek dostlarını tespit etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan yüksek güvenlik kurulumuzun, burada devlet aklıyla doğru çözümler üreteceğine inanıyoruz. Bu aklı, bu devlet birikimini destekleyeceğiz, yanında olacağız.

İç kavgalardan uzak duracağız. Aynı zamanda uluslararası alanda yanlışlara düşülmemesi için akıllı siyasetlerle hep birlikte bu sürecin içinden çıkacağız.

(...)

Biz İran, Irak ve Suriye ile karşı karşıya gelerek Kudüs'teki kırmızı çizgiyi nasıl savunabiliriz?

Kudüs'te en kararlı tavrı alan İran'la, Suriye'yle, tüm mazlumlar dünyasının yanında olan Rusya'yla karşı karşıya gelerek nasıl bir ortak cephe sağlayacağız?

Bütün cepheler için karşımızda Amerika var, İsrail var, bunlar cephe gerisinde duruyor ama üzerimize sürdükleri piyonlar var.

Amerika, İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs bir askeri ortaklık oluşturup hedeflerinin Türkiye olduğunu belirtti. Bu sürece Amerika'nın, NATO'nun davet edilmesi demek bizi tuzağa itin demektir.

Biz kendi devletimizle, Rusya'yı da İran'ı da Suriye'yi de haklı ve doğru müdahalelerle akla, dostluğa ve sağduyuya çekebiliriz.

(...)

Türkiye, ABD ve İsrail’in kurduğu tuzağa sürüklenmeyecektir.

Çözüm Suriye ile savaşa girmek değildir.

Krizi Rusya ve İran’la birlikte aşmak biricik çaredir."

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.