Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Mutabakat uygulansaydı Türk askeri ölmezdi

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Mutabakat uygulansaydı Türk askeri ölmezdi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 'Suriye'deki teröristlerle' hiçbir şekilde uzlaşmaya yapılamayacağını söyledi.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Lüksemburg'la gündemimizde Suriye ve Libya'nın bulunduğu Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki durum dahil olmak üzere küresel siyasetle ilgili konular da vardı. Rusya hem Suriye'de hem de Libya'da ilgili ülkenin tüm siyasi güçleri arasında kapsamlı bir diyalog kurulmasını destekliyor, tüm dış aktörlerden bu ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermesini bekliyor. Elbette, 2011 yılında başlayan sözde Arap Baharı'ndan sonra baş kaldıran teröristlerle hiçbir uzlaşma yapılmamasından yanayız" dedi.

"İdlib'e ilişkin mutabakatlara bağlıyız"

Sputnik'in haberine göre, Suriye'de gerilimin tırmanmasından kaçınmak için tüm çabaların birleştirilmesinin önemli olduğunu belirten Lavrov, Türkiye'yle yapılan İdlib'e ilişkin mutabakatlara bağlılıklarını koruduklarını söyledi.

Rus ve Türk askeri yetkililer arasında İdlib'deki duruma ilişkin olarak sürekli temas tesis edildiğini söyleyen Lavrov, Türkiye'nin İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki muhalifleri teröristlerden ayırması gerektiğini belirtti.

"Mutabakat uygulansaydı Türk askeri ölmezdi"

Lavrov, "Eğer Moskova ile Ankara arasındaki mutabakatlar tamamen uygulansaydı, Türk askerlerin ölmesi gibi trajedilerden kaçınmak mümkün olabilirdi. Rusya ve Türkiye, İdlib konusunda koordinasyonu sürdürmeye hazır" diye konuştu.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.