1. HABERLER

  2. DOĞU TÜRKİSTAN

  3. Dünya Bankası Çin'in Uygur Türklerini hapsettiği toplama kamplarını fonladı
Dünya Bankası Çin'in Uygur Türklerini hapsettiği toplama kamplarını fonladı

Dünya Bankası Çin'in Uygur Türklerini hapsettiği toplama kamplarını fonladı

Dünya Bankası'nın Çin'e, Doğu Türkistan'daki toplama kampları için hibe verdiği öğrenildi

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Dünya Bankası’nın “Xinjiang Teknik ve Mesleki Eğitim-Öğretim” programı adı altında Çin’in Doğu Türkistan’da açtığı toplama kamplarına 50 milyon dolar hibe verdiği ortaya çıktı. Haberi ABD “Yürütme Kongresi Çin Komisyonu” basına duyurdu.

QHA Media'nın haberine göre, temsilci James P. McGovern ve Senatör Marco Rubio, Dünya Bankası Başkanı David Malpass’a konuyla ilgili bir mektup yolladılar. Mektupta Çin’in toplama kamplarına yönelik hibenin neden verildiği soruldu.

Mektupta Dünya Bankası’nın toplama kamplarına ve bölgede bulunan etnik azınlıklara yapılan baskılara devam edip etmeyeceği sorularak, “Eğer Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi ve Çin hükûmetine fon verilmeye devam edilecekse lütfen bunun nedenini bizimle paylaşınız” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan Dünya Bankası’nın eski çalışanlarından olan Bert Hofman, hibenin verildiği dönemde yapılan araştırmalarda fonun toplama kamplarında kullanılacağına dair bir ihtimale rastlamadıklarını belirtti. Birçok uzman Çin’e verilen fonların toplama kamplarında kullanılmayacağını kimsenin garanti edemeyeceğini belirtti.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler