1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Endonezya'da 'zararlı dini grup mensupları' telefon uygulamasından ihbar edilecek
Endonezya'da 'zararlı dini grup mensupları' telefon uygulamasından ihbar edilecek

Endonezya'da 'zararlı dini grup mensupları' telefon uygulamasından ihbar edilecek

Edonezya'da başsavcılığın çıkarttığı telefon uygulaması "sapkın ve zararlı" dini grupların mensuplarının ihbar edilmesini olanak verecek.

BBC Türkçe
A+A-

Dünyanın en büyük Müslüman nüfusuna sahip ülkesi olan Endonezya'nın başkenti Cakarta'da başsavcılık, kullanıcıların "zararlı ve sapkın" dini grupların üyelerini ihbar etmesini sağlayacak bir cep telefonu uygulaması çıkarttı.

Ülkede devlet dini yok fakat geleneksel olarak halktan kendilerini nüfusa Müslüman, Katolik, Protestan, Budist ya da Konfüçyüsçü olarak kaydettirmeleri isteniyor.

Anayasa Mahkemesi geçen yıl resmi dinlerin dışındaki inanç gruplarının haklarını tanımıştı.

Ancak insan hakları örgütleri buna rağmen başka mezhepler ve özellikle Ahmedilerin 'kafirlikle' suçlandığına dikkat çekiyor.

Cakarta Başsavcılığı'nın çıkardığı "Smart Pakem" (Akıllı İdrak) adlı uygulamada, yasaklı gruplar arasında ülkenin en büyük dini otoritesinin "sapkın" olarak nitelediği Ahmedi ve Fajar Nusantara da bulunuyor.

Cep telefonu uygulamasında, listedeki "zararlı örgütler" linklerine tıklanarak ihbar edilebiliyor.

"Komşu komşuya düşürülecek"

Endonezya Ulusal İnsan Hakları Komisyonu'ndan Amiruddin Al-Rahab, uygulamanın "komşuyu komşuya düşürerek toplumu böleceğini" savundu.

Cakarta Başsavcılığı'ndan bir yetkili ise, uygulamanın "halkı eğitmeyi ve ihbar süreçlerini şeffaflaştırmayı amaçladığını" söyledi.

Endonezya yasaları başsavcılığa toplum için tehdit oluşturduğu düşünülen dini grupları izleme yetkisi veriyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler