1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Erdoğan Mehmet Şimşek'e 'ekonominin başına geç' dedi mi?
Erdoğan Mehmet Şimşek'e 'ekonominin başına geç' dedi mi?

Erdoğan Mehmet Şimşek'e 'ekonominin başına geç' dedi mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eski Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek arasında geçen görüşmeye dair detaylar aktaran Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Şimşek'le gerçekleşen görüşmenin farklı bir havada cereyan ettiğini yazdı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Hürriyet'te yer alan "Şimşek’e ekonominin başına geçmesi önerildi mi?" başlığıyla yayımlanan yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eski ekonomiden sorumlu başbakan yardımcıları Ali Babacan ve Mehmet Şimşek ile gerçekleştirdiği görüşmelere dair bazı aktarımlarda bulundu.

Selvi'nin yazısı şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti milletvekillerine iki uyarısı oldu:

1- Sistem tartışmasını gündemde tutmayın.

2- Yeni kurulacak partiler hakkında konuşmayın.

Erdoğan, yeni sistemle ilgili tartışmaları CHP’nin köpürttüğünü düşünüyor. O nedenle AK Parti milletvekillerini uyarma gereği duydu. 70 yıllık parlamenter sistemin eksiklikleri giderilememişken, 1 yıllık başkanlık sistemini yerden yere vurmayı doğru bulmuyor. Sistemin özüne ilişkin bir değişiklik düşünmüyor. Cumhurbaşkanı ile parti genel başkanının ayrılması önerisi gündeme getirilmişti. Erdoğan’ın bundan memnun kalmadığı ifade ediliyor. Bu sistemde belki bazı şeyleri tartışabilir ama Erdoğan için olmaz denilecek bir şey varsa o da cumhurbaşkanlığı ile parti genel başkanlığının ayrılması olur. Çünkü Erdoğan, partinin yaşaması açısından bunu hayati derecede önemli buluyor. Uygulamada bazı hataların olduğu görüşünde. Bazı bakanların ve bakan yardımcılarının, milletvekillerinin telefonlarına çıkmaması gibi. Erdoğan ilk Bakanlar Kurulu’nda gerekli uyarıları yapacağını söylemişti. Önceki gün AK Parti milletvekilleriyle birlikteydik, ’Kabine değişikliği söylentileri ve Erdoğan’ın ‘Uyaracağım’ demesi dahi yetti. Bakanlar telefonlara çıkmaya, bakan yardımcıları görüşmeye başladı’dediler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurulacak olan yeni partileri önemsiyor. Yüksek İstişare Kurulu’nu oluşturarak Bülent Arınç ve Cemil Çiçek gibi isimleri yanında tutmayı başardı. 30 Mayıs’ta Ali Babacan’la görüştü. Gerçi ’O Abdullah Gül’den habersiz adım atmaz’ demişti ama Babacan’a ekonomi yönetimini teklif etmişti. Babacan, ’Ben artık helalleşme sürecine girdim’karşılığını vermişti. Erdoğan, 24 Haziran seçimlerinden sonra da Babacan’ı arayarak genel başkan danışmanlığı önermişti. ’8. katta, benim yanımda yerin hazır’ demişti. Ancak Babacan aile şirketinde çalışmayı tercih etmişti. Demek ki sadece aile şirketi değil, yeni parti kurma düşüncesi o zamandan kafasında varmış. Görüşme Erdoğan’ın ’Ümmeti böleceksiniz’ sözü üzerine tatsız tuzsuz bir şekilde sonuçlanmıştı.

Şimşek'le görüşmenin havası

Erdoğan’ın Mehmet Şimşek’le görüşmesi ise farklı bir havada cereyan ediyor. Mehmet Şimşek de Ali Babacan gibi ekonomi yönetiminde başarılı bir isim. AK Parti’de siyasete atılmadan önce Merrill Lynch’in parlak stratejistlerinden biriydi. 12 yıl bakanlık yaptıktan sonra şimdi Qinvest’te üst düzey bir görev üstlendi. Hayatı Londra, Doha ve New York arasında geçiyor. Ailesi nedeniyle bir ayağı Ankara’da.

Görüşmede Erdoğan, Şimşek’e ekonominin başına geçmesi yönünde bir teklifte bulunmuyor. Çünkü daha önceden aracılar vasıtasıyla nabzını yoklamıştı. AK Parti cephesinden edindiğim izlenime göre verimli bir görüşme gerçekleşmiş. Şimşek, uluslararası sermaye hareketleri ve küresel ekonomi konusunda değerlendirmelerde bulunmuş. Erdoğan verdiği bilgilerden dolayı memnun kalmış. Şimşek’e ’Zaman zaman bir araya gelelim’ demiş. Şimşek de 12 yıl bakanlığını yaptığı Erdoğan’a teşekkür etmiş. Yani Erdoğan’dan bakanlık teklifi yok. Şimşek’in de bu teklifi reddetmesi gibi bir durum söz konusu değil. Şimşek’in görevinden ayrılıp yeniden kabineye girmek gibi bir düşüncesi yok. En az 1.5-2 yıl Qinvest’teki görevini sürdürmekte kararlı olduğu söyleniyor. İki saat süren Erdoğan-Şimşek görüşmesi olumlu izlenimlerle sonuçlanıyor.

wp-005.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler