1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Erdoğan: Somali Türkiye'yi petrol aramak için çağırdı
Erdoğan: Somali Türkiye'yi petrol aramak için çağırdı

Erdoğan: Somali Türkiye'yi petrol aramak için çağırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Berlin dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Berlin'deki Lİbya zirvesi dönüşünde gündeme ilişkin açıklamaları ve kendisine yöneltilen sorulara cevap verdi.

Erdoğan'ın açıklamaları arasında Somali'den Türkiye'ye yapılan petrol arama teklifi de vardı.

Cumhurbaşkanı konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Şu anda bize mesela Somali’den teklif var. “Bizim denizlerimizde petrol var. Libya’da bu çalışmayı yapıyorsunuz ama bizim buralarda da bu çalışmayı yapabilirsiniz” diyorlar.

Bunlar bizim için de çok önemli. Dolayısıyla burada yapacağımız çalışmalarda bizim oralarda da atacağımız adımlar olacaktır. Bunun bize sağladığı bir şey var. Biz eskiden para vermiyorduk. Diyelim ki ExxonMobile ile diyelim ki bir anlaşma yapıyorduk, gelip Karadeniz’de 1 ay, 2 ay arama yapıyorlardı. Arama maliyetleri de 200 milyon dolar... Bir şey bulamıyor…

Bir şey bulamadıktan sonra da çekip gidiyor. Ama biz anlaşmamızı öyle yapmışız ki bir kuruş da para vermiyoruz. Hep yaşadık ama o zaman bizim zaten ne sondaj gemimiz vardı ne sismik araştırma gemimiz vardı. Adamlar da Karadeniz’de petrol var diye böyle bir teklifle bize geliyorlardı; yüzde 50, yüzde 50… Bulursak yüzde 50 onlar alacaklar, yüzde 50 de bize verecekler fakat bulamadılar. Keşke bulsalardı da oradan bu işe başlasaydık ama ne oldu, şimdi bizi de ev sahibi yaptılar.

Bizim şimdi iki tane sondaj gemimiz oldu. İki tane de sismik araştırma gemimiz oldu. Dünya da sürekli bu gemileri bizden kira olarak istiyor."

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler