1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Somali'de iki Türk vatandaşının da öldüğü saldırıyı kim düzenledi?
Somali'de iki Türk vatandaşının da öldüğü saldırıyı kim düzenledi?

Somali'de iki Türk vatandaşının da öldüğü saldırıyı kim düzenledi?

Somali'nin başkenti Mogadişu'da geçtiğimiz gün düzenlenen bombalı saldırının arkasında kimin olduğu halen belirsizliğini koruyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Somali'nin başkenti Mogadişu'da geçtiğimiz gün düzenlenen bombalı saldırının arkasında kimin olduğu halen belirsizliğini koruyor.

Ülkenin başkentinde geçtiğimiz gün bomba yüklü bir araç infilak etmiş ve en az 80 kişi hayatını kaybetmişti.

Yaşamını yitirenler arasında iki Türk vatandaşı da bulunuyordu.

Saldırının faili kim?

Bombalı saldırının ardından gözler ilk olarak ülkede faaliyet gösteren, El Kaide'nin Doğu Afrika kolu Eş Şebab'a çevrildi.

Ancak, şehirdeki idari yönetim merkezleriyle hükümet binalarına daha önce de bombalı saldılar düzenleyen grup, Mogadişu'daki bombalı saldırının sorumluluğunu üstlenmedi.

Gruba yakınlığıyla bilinen medya kaynakları da, Eş Şebab tarafından düzenlenen saldırıları düzenli bir şekilde paylaşmalarına rağmen, 28 Aralık Cumartesi günü Mogadişu'da gerçekleşen patlamadan Eş Şebab'ın sorumlu olduğuna dair bir bilgi aktarmadı.

Aynı zamanda Mogadişu hükümetine bağlı Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Ajansı tarafından yapılan açıklama da okların farklı bir yöne dönmesine sebep oldu.

"Yabancı bir devlet"

Somali Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Ajansı'nın (NISA) sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, saldırıya dair hazırlanan ön raporun hükümete sunulduğu, saldırının yabancı bir devlet tarafından planlandığı kaydedildi.

Saldırının ardından bazı yerel kaynaklar de, saldırının arkasında Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) olduğunu öne sürmüştü.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler