1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Erdoğan-Stoltenberg görüşmesinde hangi gündem maddeleri ele alındı?
Erdoğan-Stoltenberg görüşmesinde hangi gündem maddeleri ele alındı?

Erdoğan-Stoltenberg görüşmesinde hangi gündem maddeleri ele alındı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde yaklaşık 2,5 saat süren görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşı, Yunanistan'ın Türkiye'ye yönelik eylemleri ve Türkiye-İsveç-Finlandiya arasındaki üçlü muhtıra ele alındı.

İletişim Başkanlığı'ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna arasında çatışmaların bir an önce sona erdirilmesi ve adil bir çözüme ulaşılabilmesi için müzakerelere dönülmesinin zaruri olduğunu vurguladı.

Erdoğan, Türkiye-İsveç-Finlandiya üçlü muhtırasına ilişkin onay sürecinin hızını, ne zaman nihayetleneceğini bu ülkelerce atılacak adımların belirleyeceğini ifade etti.

Görüşmede Yunanistan ile ilişkilerle ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgede gerginliği artıranın Türkiye olmadığını, Yunanistan'ın aklıselimle davranmaya ve diyaloğa yönlendirilmesinin faydalı olacağını sözlerine ekledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, görüşmeyi sosyal medya mesajında değerlendirdi. Stoltenberg, tahıl koridoru anlaşmasının devam etmesindeki rolü nedeniyle Erdoğan'a teşekkür etti.

Stoltenberg ayrıca Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik başvurularının sonuçlandırılmasının, ittifakı güçlendireceğine de vurgu yaptı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinden önce Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile İstanbul’da bir araya geldi.

Milli Savunma Bakanlığı'nın resmi Twitter hesabındaki paylaşımda, “Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşmesinde, bugüne kadar NATO’daki sorumluluklarını yerine getiren Türkiye’nin bundan sonra da getirmeye devam edeceğini aktardı” denildi.

Kaynak: Amerika'nın Sesi

280.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler