1. HABERLER

  2. LİBYA

  3. Erdoğan ve Putin Berlin'de bir araya geldi
Erdoğan ve Putin Berlin'de bir araya geldi

Erdoğan ve Putin Berlin'de bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile konferans başlamadan bir süre önce hem İdlib hem de Libya'daki ateşkes süreçlerini görüşmek üzere bir araya geldi.

A+A-

Almanya'nın ev sahipliğinde Berlin'de düzenlenecek Libya Konferansı'na katılmak üzere bu ülkeye giden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya lideri Viladimir Putin ile bir araya geldi. İkili, konferans öncesi beraberindeki heyetlerle birlikte toplanarak Libya'daki ateşkes sürecini değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak çaba ile Libya'da nisbi de olsa sükunet sağlandığına vurgu yaparak ülkenin barış ve huzura kavuşabilmesi için Berlin'deki Libya Zirvesi'nde ateşkesin ve siyasi sürece dönüşün kabulünün temin edilmesi gerektiğini söyledi.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac'ı ikna etmek için çok çaba harcadığını kaydeden Erdoğan, "UMH beklentilerin tümünü karşılamasa da Moskova'da ateşkes anlaşmasına imza attı. Anlaşmayı imzalamayan Hafter ise askeri çözümden yana olduğunu ortaya koydu" açıklamasında bulundu.

Erdoğan sözlerine "Siyasi sürecin ve çözümün diğer evrelerinin uygulanabilmesi için Hafter'in saldırgan tutumunun sona ermesi gerekmektedir." şeklinde devam etti.

Putin: Ortak bildiriyi her iki taraf imzalamasa da biz ümitliyiz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Libya karşı karşıya gelen taraflarının Moskava'ya gelmesinin önemine vurgu yaptı ve "Biz her zaman her iki taraf için de ortak nokta bulmayı, uzlaşmayı öğrendik. Ortak bildiriyi her iki taraf imzalamasa da biz ümitliyiz. Libya'da bu çatışmayı bitirmek istiyoruz." açıklamasında bulundu.

Putin, ayrıca Türkiye ile iyi ilişkilere değinerek Türk Akımı Projesi'nin iki ülke için öneminin altını çizdi.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler