Erdoğan'dan Esed ile görüşme sinyali

Erdoğan'dan Esed ile görüşme sinyali

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beşar Esed ile görüşülebileceği imasında bulundu.

Avrupa Siyasi Topluluğu için bulunduğu Prag'da basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ile ilişkiler konusunda, "Vakti saati geldiğinde biz Suriye'nin Başkanı ile de görüşme yoluna gidebiliriz. Şu an itibarıyla zaten alt düzeyde görüşmeler yapılıyor." dedi.

Toplantıda liderlerle barış ve güvenlik ile enerji, iklim ve ekonomik durum konularındaki yuvarlak masa toplantılarında Avrupa'yı da etkileyen küresel sorunları ele aldıklarını kaydeden Erdoğan, Türkiye'nin bu meselelere yönelik yaklaşımını ve birliğe katılım süreci konusundaki görüşlerini muhataplarına bizzat aktardıklarını söyledi.

Erdoğan, "Suriye devlet başkanı ile bir görüşme olması mümkün mü?" sorusuna "‘Mümkün değildir’ ifadesini kullanmam, alışılmış bir siyasetçi değilim. Dolayısıyla vakti saati geldiğinde biz Suriye’nin başkanıyla da görüşme yoluna da gidebiliriz. Şu an itibariyle zaten alt düzeyde görüşmeler yapılıyor. Fakat bizim bütün arzumuz Suriye’deki terör gruplarının buradan arındırılması ve biliyorsunuz burada şu anda briket evler yapmak suretiyle geri dönüşü hızlandırmanın adımlarını atıyoruz. Bu geri dönüşümle ilgili 550 bin civarında Suriyeli kendi topraklarına döndü. Tabi Rusya-Ukrayna savaşı bölgedeki atılacak adımları da bir yerde erteledi. Çünkü Suriye'deki bu olaylarda Rusya'nın ve İran'ın etkin bir rolü var." ifadelerini kullandı.

Ermenistan ile ilişkiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermenistan Başbakanı Paşinyan'la görüşmesiyle ilgili "Bölgemizde iyi komşuluk ilişkileri temelinde tam normalleşme hedefimize ulaşabileceğimize samimiyetle inanıyorum. Bazı talepler söz konusu oldu. Bunla ilgili dışişleri bakanlığımızla görevlendirmeleri yaptık. Bunlar birbirleriyle görüşecekler. Çıkan neticeye göre adımımızı atacağız." dedi.

Yunanistan ile ilişkiler

Erdoğan Yunanistan ile ilişkiler konusunda şu ifadeleri kullandı:

"Yemekte benim konuşmam vardı. Ben konuşmamı yaptım. Beyefendi rahatsız olmuş, rahatsız olduğu için de yemek adabına terstir, orda çıktı bir konuşma yaptı. Kendisine bizim biraz ağır gelecek ifadeler kullandığımız söyledi aslında ağır bir şey yoktu. Olması gereken yerde değiller. Hala bunların bütün politikaları yalan üzerine kuruludur. Dürüstlük yok. Bir araya gelelim dediğiniz zaman buna da yanaşmadılar. Bizim Yunanistan ile görüşecek bir şeyimiz yok. Zamana bırakıyoruz, zaman içinde temenni ederim ki bir konuşma fırsatını yakalarız. Sadece Yunanistan için geçerli değil, bize saldıran hangi ülke olursa olsun cevabımız 'bir gece ansızın gelebiliriz'. Bunu böyle bilmeleri lazım, böyle anlamaları lazım. Şu an itibariyle siz anladığınıza göre herhalde onlar da anlamıştır."

"İsveç Başbakanı ile NATO üyelik süreciyle ilgili görüştünüz mü? Görüştüyseniz kendisine hangi mesajları ilettiniz?" sorusu üzerine Erdoğan, İsveç Başbakanı ile şu an itibarıyla görüşemediklerini ifade etti.

Erdoğan, "Yeni başbakanı anlamak istiyorum. Yeni başbakanla da herhalde kadrosunu filan gerçekleştirdikten sonra görüşme fırsatı bulduğumuzda memnuniyetle görüşürüz. Burada bir sıkıntı yok." ifadesini kullandı.

Kaynak: Euronews

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.