1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Esed rejimi: Muhalifler geri çekilirse İdlib'de ateşkes yapabiliriz
Esed rejimi: Muhalifler geri çekilirse İdlib'de ateşkes yapabiliriz

Esed rejimi: Muhalifler geri çekilirse İdlib'de ateşkes yapabiliriz

Esed rejimi, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi antlaşmasının uygulanması şartıyla İdlib’de ateşkes yapmayı kabul ettiğini öne sürdü.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Esed rejimi, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi antlaşmasının uygulanması şartıyla İdlib’de ateşkes yapmayı kabul ettiğini öne sürdü.

Esed rejiminin resmi haber ajansı SANA'da yer alan habere göre rejim, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi Antlaşması'nın (Soçi anlaşması) uygulanması şartıyla bu geceden itibaren İdlib’te ateşkes yapmayı kabul ettiğini duyurdu.

Independent Türkçe'nin haberine göre, askeri kaynaklara dayandırılarak yapılan haberlerde, muhaliflerin de İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nden 20 kilometre geriye çekilmesi gerektiği, orta ve ağır silahların bölgeden kaldırılması gerektiği ifade edildi.

Esed rejimi ve Rusya, bölgede bugüne kadar varılan çatışmasızlık anlaşmalarına rağmen sivil alanlara yönelik saldırılarına ara vermemişti.

İdlib'deki durum

Rejim birliklerinin saldırı başlattığı İdlib, muhalif grupların kontrolündeki son bölge.

Geçtiğimiz eylül ayında Rusya ve Türkiye'nin arabuluculuğunda bölgedeki gruplarla Esed rejimi arasında ateşkes kararı alınmış, ancak ateşkes hayata geçirilememişti.

Esed rejimi, nisan ayında da müttefiki Rusya'nın desteğiyle İdlib'e karşı saldırı başlattı.

Bölgedeki kentlerin ve köylerin tamamen boşaldığı bilgisini veren Birleşmiş Milletler, Türkiye sınırındaki kamplara sığınanların zor koşullar içinde yaşadığına işaret etti. BM, geçen günlerde yaptığı açıklamada da binlerce kişininin saldırılar yüzünden Türkiye sınırına doğru kaçtığını duyurdu.

Ayrıca Türkiye, Suriye'nin kuzeyinde bir güvenli bölge oluşturmaya çalışıyor. Ancak Şam yönetimi "Suriye ve halkının egemenliği ve birliği ile halkının ve halkının birliğine açıkça müdahaleci bir saldırı oluşturan ABD-Türk uzlaşmalarının kesin bir şekilde reddettiğini" duyurdu.

wp-005.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler