1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Esed rejimi Türkiye'den Suriye'ye dönen aileyi cezaevine attı
Esed rejimi Türkiye'den Suriye'ye dönen aileyi cezaevine attı

Esed rejimi Türkiye'den Suriye'ye dönen aileyi cezaevine attı

Esed rejimi ülkeye dönen Suriyelileri alıkoymaya devam ediyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Esed rejimine bağlı güvenlik güçleri, Türkiye'den Suriye'nin Humus kentine dönüş yapan Suriyeli aile üyelerini gözaltına aldı.

Normal şartlarda Esed rejimi ülkeye dönecek kişilere güvence verdiğini ilan etmişti ancak bu karar birçok kez ihlal edildi.

Nedaa Post'un haberine göre, Esed rejimi güvenlik güçleri, ülkeye dönüp evlerine yerleşen aile bireylerinin yaşadığı binayı basıp 5 kişiyi gözaltına aldı.

Suriye'de 11 yıldır devam eden iç savaş sürecinde tutuklu kişilere işkence yapmasıyla hafızalara kazınan Esed rejiminin askeri güvenlik şubesi, 1'i kadın 2'si çocuk 5 aile üyesini sorgulamak üzere alıkoydu.

Türkiye'den birkaç gün önce Suriye'ye dönen aileden bir süredir haber alınamıyor. Ailenin cezaevine atıldığı değerlendiriliyor.

Esed rejimi bir süredir Suriye dışında yaşayan vatandaşlarının ülkeye geri getirmeye çalışıyor. Bu kapsamda yurt içi ve yurt dışındaki Suriyelilerle uzlaşı sağlayacağını garanti ediyor.

Ancak yıllar içerisinde ülkeye dönen birçok kişinin Esed rejimince alıkonularak işkenceye maruz kaldığı hatta kimi zaman öldürüldüğü biliniyor.

Kaynak: Mepa News

280.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler