1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Eski AK Partili vekil: Hiçbir Müslüman ülkede bağımsız ve tarafsız yargı yok
Eski AK Partili vekil: Hiçbir Müslüman ülkede bağımsız ve tarafsız yargı yok

Eski AK Partili vekil: Hiçbir Müslüman ülkede bağımsız ve tarafsız yargı yok

Eski AK Parti milletvekili ve Karar gazetesi yazarı Mehmet Ocaktan yazısında 'Hiçbir Müslüman ülkede adaleti tesis edecek bağımsız ve tarafsız yargı kurumları yok' ifadelerine yer verdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Eski AK Parti milletvekili ve Karar gazetesi yazarı Mehmet Ocaktan, İslam dünyasında binlerce kez adalet, liyakat, ehliyet kavramlarının telaffuz edildiğini söylerken "Ama hiçbir Müslüman ülkede adaleti tesis edecek bağımsız ve tarafsız yargı kurumları yoktur" dedi.

Ocaktan, "Kitapta kalan adalet, liyakat ve ehliyet ne işe yarıyor?" başlıklı yazısında Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelerdeki yönetim sistemine şu eleştirileri getirdi:

"Hukukun üstünlüğüne dayalı modern yargı kurumları gelişmemiştir, ehliyete-liyakate değil, ideolojik taraftarlara ve kifayetsizlere itibar eden despotik yönetimler hakim durumdadır."

Ocaktan, yazısının devamında "Oysa beğenmediğimiz, her vesileyle şeytanlaştırmaktan keyif aldığımız demokratik toplumlarda insan hak ve özgürlüklerini teminat altına alan, hukukun üstünlüğü ve kuvvetler ayrılığı prensiplerine dayalı demokratik bir sistem hakimdir. En önemlisi de devletin kurumsal yapılanması, bilgi ve deneyim sahibi olmayan liyakatsiz insanların devlet kurumlarında yer almasına izin vermemektedir" ifadelerini kullandı.

Batı toplumlarının da karanlık dönemleri olduğuna dikkati çeken Ocaktan, şu görüşlerini dile getirdi:

"Maalesef İslam hukuk metodolojisi (Fıkıh usulü) her çağın şartlarına göre kendisini yenilemeyi başaramamıştır. Bugün bile İslam fıkhı konusunda başvurulan kaynakların önemli bir bölümü yüzyıllar öncesine ait eserlerdir. Dolayısıyla günümüzün hukuki sorunlarına ilişkin İslam fıkhının söyleyebileceği şeyler son derece sınırlıdır. Çünkü İslam fıkhı konusunda, modern dünyanın şartlarını okuyabilen yeni eserler üretilememiştir."

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler