1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Etiyopya: Tigraylar Amhara bölgesinde yüzü aşkın sivili katletti
Etiyopya: Tigraylar Amhara bölgesinde yüzü aşkın sivili katletti

Etiyopya: Tigraylar Amhara bölgesinde yüzü aşkın sivili katletti

Etiyopya'nın kuzeyinde Tigray bölgesinde savaş devam ederken her iki taraf da birçok insan hakları ihlali ile suçlanıyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Etiyopya'nın kuzeyinde Tigray bölgesinde savaş devam ederken her iki taraf da birçok insan hakları ihlali ile suçlanıyor.

Etiyopya merkezi yönetimi güçlerinin düzenlediği hava saldırılarında 100'ü aşkın sivilin öldürüldüğüne dair raporların basına yansımasının ardından, bu kez de Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (THKC) güçleri Amhara bölgesinde çok sayıda sivili katletmekle suçlanıyor.

4 News'in aktardığı rapora göre, Amhara bölgesinde THKC tarafından üsolarak kullanılan noktalarda yüzlerce sivilin gömüldüğü toplu mezarlar ortaya çıkarıldı. THKC'nin kendisine karşı Addis Ababa yönetimi ile iş birliği yapmakla suçladığı Amhara gençleri özellikle Hedef alarak katlettiği ifade edildi. Öldürülen kişilerin herhangi bir grupla bağlantısı olmadığı, silah taşımadığı ve çoğunluğunun bölgede yaşayan Amhara asıllı çiftçiler olduğu belirtildi.

Yerel kaynaklar bölgede yaşanan katliamları doğrularken, Tigray bölgesinde de merkezi yönetim güçlerinin, Amhara milislerin ve Eritre ordu güçlerinin Tigray sivillere yönelik katliamlar gerçekleştirdiği iddiaları, yine bölge kaynaklarınca doğrulanıyor.

Tigray Savaşı (2020-)

Tigray Savaşı 4 Kasım 2020'de Etiyopya'nın kuzeyindeki Tigray bölgesinde "Tigray Halk Kurtuluş Cephesi" grubuyla Etiyopya merkezi ordusu arasında ilk çatışmaların patlak vermesiyle başladı.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali, ilk günden itibaren bu çatışmaları 1991'den beri "şımarıklık yapan" Tigraylara bir ders verip "Tigray bölgesinde kaybolan devlet otoritesini yeniden sağlama fırsatı" olarak gördü. Sert mesajlar verdi ve Etiyopya ordusunu bölgeye karşı harekete geçirdi.

5 Kasım 2020'de Etiyopya ordusu yaklaşık 7,2 milyon nüfuslu Tigray bölgesine kapsamlı taarruza geçti ve şiddetli bir çatışma süreci başladı.

Etiyopya ordusu öncelikle 1991'den bu yana ülkenin etnik temeli federatif yapısının bir parçası olarak bölgeyi yöneten Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'nin kontrolünde bulunan Mekelle şehrine yöneldi.

Yaklaşık 330 bin nüfusa sahip olan Mekelle şehri 17-28 Kasım 2020'de süren kanlı çarpışmalarla Etiyopya ordusunca ele geçirildi.

etiyopyaetnikkck-001.jpg

Tigray bölgesine komşu olan Amharalar, tarihi düşmanlığın ve 1991-2019 döneminde Amharaların yönetimden dışlanmasında Tigrayların başat rol oynamasının etkisiyle hareket etti. Bu paralelde, bu savaşa merkezi yönetimden ayrı olarak farklı milis gruplara katılıp Tigray bölgesine saldırıya geçtiler.

Derg rejimine karşı mücadelede Tigray Halk Kurtuluş Cephesi ile müttefik olan Eritre Halk Kurtuluş Cephesi de 1998-2000 Etiyopya-Eritre Savaşı'yla başlayan Tigray-Eritreli düşmanlığının tesiriyle bu savaşta Etiyopya merkezi yönetimini destekledi, hatta Tigray bölgesine yönelik saldırılara Eritre ordu güçleri de katıldı.

Cibuti ve etkinliği çoğunlukla başkenti Mogadişu ile sınırlı kalan resmi Somali yönetimi de bu savaşta Etiyopya'ya desteklerini açıkladılar.

Tigrayların bu savaşta lojistik desteğinde kilit role sahip olabilecek Eritre'nin bu tavrı savaşın, savaşa teknik açıdan iyi hazırlanan genel bir seferberlik yapan Tigraylar aleyhine gelişmesinde en büyük sebep oldu.

Tigray Halk Kurtuluş Cephesi Mayıs 2021 itibariyle bölgenin çoğunda alan hakimiyetini kaybetti ve bu bölgelerde gerilla taktiğine dayanan askeri operasyonlar gerçekleştirmeye başladı.

Tigray'da yaşanan bu çok şiddetli çatışma döneminde 300 binden fazla asker ve milisin karşı karşıya geldiği tahmin ediliyor.

Bu askeri yoğunluk ve halka karşı işlenen katliamlar nedeniyle Kasım 2020-Mayıs 2021 gibi kısa bir dönemde bu savaşta 50 binden fazla kişinin öldüğü, Tigray Savaşı'nın 2021'in en kanlı savaşı haline geldiği tahmin ediliyor.

2021 yazında Etiyopya merkezi yönetim ordusunu Tigray Bölgesi'nde yenip bölgenin merkezi Mekelle şehrini yeniden ele geçiren Tigray Halk Kurtuluş Cephesi, taleplerinin tümünü kabul ettirebilmek ve mevcut Etiyopya Hükümeti'ni devirebilmek için Amhara Bölgesi'ne girdi ve bu bölgede tüm Etiyopya'nın başkenti olan Addis Ababa yönünde ilerlemeye başladı. Tigraylar bu ilerleyişte bazı Oromo gruplarla da ittifak yaptı.

Çatışmalar sürerken, 2021 yılının Aralık ayında Tigray güçleri kendi bölgelerine geri çekildi.

Kasım 2020'den bu yana Tigray Savaşı'nda 60-80 bin kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler