1. HABERLER

  2. DOĞU AFRİKA

  3. Etiyopya'da Müslüman Amhara sivillere saldırı: 200'den fazla ölü
Etiyopya'da Müslüman Amhara sivillere saldırı: 200'den fazla ölü

Etiyopya'da Müslüman Amhara sivillere saldırı: 200'den fazla ölü

Amhara etnik azınlığa mensup Müslümanların yerleşim birimlerine yönelik yapılan saldırılarda 200'den fazla kişi hayatını kaybetti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Amhara etnik azınlığa mensup Müslümanların yerleşim birimlerine yönelik yapılan saldırılarda 200'den fazla kişi hayatını kaybetti.

Yerel kaynakların ifadelerine göre, Oromo Kurtuluş Ordusunun (OLA) Oromia bölgesindeki Tole köyüne gerçekleştirdiği saldırıda en az 230 Amhara Müslüman yaşamını yitirdi.

Saldırıdan sağ kurtulan Müslüman bir sivil, bölge kaynaklarına yaptığı açıklamada, "Genelde camilerimizde saklanırız ama bugün geldiler ve 46 kişiyi öldürdüler. Ben de ailemden 12 kişiyi kaybettim." ifadesini kullandı.

Bölgede bir süredir Müslümanlar saldırıların hedefine oturmuş durumdaydı.

Associated Press'in haberine göre, Etiyopya hükümetince "terör örgütü" olarak tanımlanan Oromo Kurtuluş Ordusu, saldırıların kendi birliklerince gerçekleştirildiğine ilişkin iddiaları yalanlarken, saldırıları Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed'i destekleyen bölgesel hükümete yakın milis güçlerce düzenlendiğini öne sürdü.

Oromia bölgesel hükümeti de saldırıların sorumlusu olarak OLA'yı gösterdi. Oromia bölgesel hükümet sözcülüğünden yapılan açıklamada, OLA'nın güvenlik güçlerinin başlattığı saldırılarla başa çıkamayıp insanları öldürdüğünü ve yerleşim birimlerini yıktığını söyledi.

Öte yandan OLA uluslararası sözcüsü Odaa Tarbii, "Abiy rejimi, kendine bağlı güçler tarafından işlenen zulümlerin sorumluluğunu yine bizim üzerimize atıyor." ifadelerini kullandı.

Ülkede 2020 yılının Kasım ayında Tigray'da başlayan iç savaş diğer bölgelere de sıçramış durumda. Çatışma ve saldırılarda şimdiye kadar yüzbinlerce sivilin hayatını kaybettiği ifade ediliyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler