1. HABERLER

  2. KAFKASLAR

  3. Fransa: Türkiye Dağlık Karabağ'a paralı asker gönderdi
Fransa: Türkiye Dağlık Karabağ'a paralı asker gönderdi

Fransa: Türkiye Dağlık Karabağ'a paralı asker gönderdi

Fransa, Türkiye'yi Suriyeli paralı savaşçıları Dağlık Karabağ'a göndermekle suçladı.

A+A-

Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştüğü ve Azerbaycan ile Ermenistan arasında bir ateşkese varılması için ortak çaba sarf etme konusunda anlaştığı belirtildi.

Dağlık Karabağ krizinin, siyasi diplomatik yöntemlerle çözülmesi gerektiği vurgulanan görüşmede ayrıca "Her iki lider Türkiye'nin Suriyeli paralı savaşçıları Dağlık Karabağ'a göndermesiyle ilgili kaygılarını paylaştı" denildi.

Ancak Fransa, "Suriyeli savaşçıların çatışma bölgesine gönderildiği" iddialarını destekleyecek kanıt sunmadı. Kremlin de görüşmeyle ilgili açıklamasında söz konusu iddialardan bahsetmedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile aylardır 'söz savaşı' içinde olan Macron, geçtiğimiz günlerde Ankara'nın Dağlık Karabağ'da "savaşçı" bir tavırla hareket ettiğini söylemişti.

Rusya dışişleri bakanlığı da yasa dışı silahlı gruplardan Suriyeli ve Libyalı savaşçıların Dağlık Karabağ bölgelerine gönderildiğini iddia etmişti.

Azerbaycan hükümeti ise Suriyeli savaşçıların Dağlık Karabağ'a getirildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıklamıştı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da Macron'un açıklamalarına karşılık olarak "Azerbaycan toprakları için endişe duymazken, Ermenistan'a dayanışma göstermesi işgali desteklemesi anlamına gelir" dedi.

Fransa, Rusya ve ABD, Güney Kafkasya’daki Dağlık Karabağ bölgesi konusunda barışçıl bir çözüme aracılık etmek için 1992 yılında kurulan Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Minsk Grubu’nun eş başkanları konumunda.

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler