1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Goldman Sachs, Türkiye'ye ilişkin enflasyon ve büyüme oranlarını revize etti
Goldman Sachs, Türkiye'ye ilişkin enflasyon ve büyüme oranlarını revize etti

Goldman Sachs, Türkiye'ye ilişkin enflasyon ve büyüme oranlarını revize etti

Goldman Sachs, Türkiye'de enflasyonun nisan ayında yüzde 18 seviyesine yükseleceğini öngörürken, daha önce yüzde 5,5 olarak açıkladığı Türkiye'ye ilişkin 2021 büyüme beklentisini yüzde 3,5'e çekti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD merkezli çokuluslu yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye'de enflasyonun nisan ayında yüzde 18 seviyesine yükseleceğini öngörürken, daha önce yüzde 5,5 olarak açıkladığı Türkiye'ye ilişkin 2021 büyüme beklentisini yüzde 3,5'e çekti.

ABD yatırım bankası, Türkiye'nin enflasyon tahminini revize etti.

Yapılan açıklamada, bu ay TCMB'de yaşanan görev değişiminin ardından enflasyonun nisan ayında yüzde 18 seviyesine yükseleceği ve bu yılı yüzde 15 seviyesinde kapatacağı öngörüldü.

Açıklamada ayrıca Merkez Bankası'nın yeni Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun göreve gelmesinden bu yana TL'nin yüzde 13 değer kaybettiği düşünüldüğünde Kavcıoğlu'nun yılın son çeyreğine kadar faiz indirimi yapmayacağı belirtildi.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu: Enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacağız

Daha önceki yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 12.5 olan Goldman Sachs ayrıca 2021 ilk yarısında faizlerin daha da yükselmesi riski gördüklerini belirtti.

Goldman Sachs Türkiye'nin 2021 yılı büyüme tahminini de yüzde 5.5'tan yüzde 3.5'e, cari açığın gayrı safi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranı için yüzde 3.5 olan tahminini ise yüzde 1.5'e düşürdü.

Kaynak: Euronews

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler