Google Türkiye'ye yaptırım uygulayabilir

Google Türkiye'ye yaptırım uygulayabilir

Türkiye Rekabet Kurumu'un Google'a 93 milyon TL'lik ceza kesmesi üzerine şirket, iş ortaklarına bir mektup göndererek Android telefonlara lisans verilmeyeceğini duyurdu.

Türkiye Rekabet Kurumunun "haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle" Google'a ceza kesmesi üzerine iddialara göre şirket, Türkiye'deki iş ortaklarına, cihaz üreticilerine ve cihaz satışı yapan GSM operatörlerine mektup gönderdi. Google mektupta 12 Aralık itibariyle Android işletim sistemine sahip cihazların, Android işletim sistemi lisansını iptal ettiğini açıkladı.

Webrazzi'den Tuğçe İçözü'nün haberine göre, 12 Aralık’tan itibaren piyasaya giren Android telefonlara lisans verilmeyeceğini duyurduğu iddia edilen Google'ın uygulamalarının yeni sürümlerinin kullanılamayacağını da konuşulanlar arasında. Bu arada gönderilen yazıda Google Search, Google Play, YouTube, Gmail ve diğer Google uygulamalarının Türkiye’de satılan Android telefonlarda kullanılamayacağının da belirtildiğini söyleyelim. 

Rekabet Kurumu, 2018 yılında şirkete 93 milyon lira idari para cezası vermişti. Rekabet kurumu, 7 Kasım'da verdiği kararda Google’ın mobil işletim sistemi, uygulama ve hizmetler alanındaki uygulamalarının ve şirketin mobil cihaz üreticiyle yaptığı sözleşmelerin Rekabet Kanunu’na aykırı olduğunu açıklamıştı. 

Google henüz açıklama yapmadı

Kararın geri çekilmemesi halinde Google'ın Türkiye pazarından çıkacağı iddia ediliyor. Ancak Google'ın henüz bu konuda resmi bir açıklama yapmadığını belirtelim. İddiaları doğrulamak ve konuyla ilgili detaylı bilgi almak için Google ile iletişime geçtik. Yeni bilgiler geldikçe haberi güncelleyeceğiz.

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.