1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. Guaido yurt dışı seyahatleri nedeniyle 15 yıl kamu görevinden men edildi
Guaido yurt dışı seyahatleri nedeniyle 15 yıl kamu görevinden men edildi

Guaido yurt dışı seyahatleri nedeniyle 15 yıl kamu görevinden men edildi

Venezuela Devlet Denetçiliği tarafından 15 yıl süreyle kamu görevlerinden azledilen Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido 'mücadeleye sokakta devam edeceğini' söyledi.

Deutsche Welle
A+A-

Venezuela'da kendisini ülkenin geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido'nun yetkileri 15 yıl geçerli olacak şekilde elinden alındı. Devlet denetçisi Elvis Amorosso, televizyon ekranlarından yapığı açıklamada muhalif liderin Ulusal Meclis Başkanı olarak göreve başlamasından bu yana gerçekleştirdiği yurt dışı seyahat masraflarının nasıl karşılandığının hesabını veremediğini ve bu yüzden görevden azledildiğini söyledi.

Amaroso, Guaido'yu kamu hizmetinden mahrum bırakacak sürenin ise kanunla belirlenmiş üst limit olan 15 yıl geçerli olacağını kaydetti. Guaido'nun kişisel harcamaları konusunda gerçeği yansıtmayan beyanatta bulunduğu şüphesiyle Şubat ayında başlatılan inceleme kapsamında muhalif liderin yetkisiz kaynaklardan ödenek aldığı iddiası ortaya atılmıştı.

Guaido kararı kabul etmiyor

Denetçinin televizyonlarda yayınlanan görüntüleri üzerine bir açıklama yapan Guaido ise kararı reddetti. Kendisini 23 Ocak'ta ülkenin geçici devlet başkanı ilan eden muhalif lider, Amaroso için "Kendisi genel denetçi değil… Böyle bir denetçiyi atama yetkisine sahip tek organ meşru meclistir" ifadesini kullandı. Sözlerine devam eden Guaido, mücadelelerine "sokaklarda devam edeceklerini" açıkladı.

Muhalif lider öncesinde de günler süren elektrik kesintileri yüzünden karanlığa gömülen ülkede Cumartesi günü halka sokaklara çıkma çağrısında bulundu.

Elektrik kesintileri devam ediyor

Öte yandan Venezuela'da Pazartesi günü başlayan elektrik kesintileri devam ediyor. Kesinti nedeniyle okullar ve iş yerleri kapalı kalmaya devam ederken, halk yemek ve su bulabilme çabası veriyor.

Aralarında ABD ve Almanya'nın da olduğu 50'den fazla ülke tarafından geçici devlet başkanı olarak tanınan Guaido, Maduro'nun görevinden ayrılması için baskı yapıyor ve ülkede erken seçimlerin düzenlenmesini talep ediyor. Maduro ise, Guaido'yu ABD'nin desteğiyle kendisine karşı darbe yapmakla suçluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler