Güney Kıbrıs'tan AB'ye 'Türkiye için daha sert yaptırım' çağrısı

Güney Kıbrıs'tan AB'ye 'Türkiye için daha sert yaptırım' çağrısı

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye yönelik daha sert yaptırımlar uygulaması gerektiğini söyledi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de "hukuka aykırı" hidrokarbon arama çalışmalarına son vermesini sağlamak için Avrupa Birliği'nin (AB) daha sert yaptırımlar uygulaması gerektiğini söyledi.

Birliğin, 20 Belaruslu yetkiliye seçimlere hile karıştırmak ve şiddet iddiaları nedeniyle yaptırım uygulama konusundaki fikir birliğine dikkat çeken Güney Kıbrıs lideri, Türkiye'ye yönelik tutumda da "çifte standart uygulanmamalı" ifadelerini kullandı.

Anastasiades, başkent Lefkoşa'da Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile yaptığı görüşmede Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon arama faaliyetlerine değindi.

Daha önceki açıklamasında Ankara'nın "saldırgan tutumundan" dolayı Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin kırılgan ve kaygı verici olduğunu söyleyen Güney Kıbrıs lideri, bu görüşmede de endişesini tekrar yineleyerek, Birliğin, Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını talep etti.

"AB üyelerinin egemenliğine saygı hiç kimsenin görmezden gelemeyeceği bir kural"

"Avrupa Birliği üye ülkelerine karşı hukuka aykırı eylemlerde bulunulduğu sürece, Birliğin tepkisi acilen olmalı" şeklinde konuşan Anastasiades, "AB üye ülkelerinin egemenliğine saygı, hiç kimsenin görmezden gelemeyeceği veya göz ardı edemeyeceği bir kural olarak kalmalıdır" dedi.

Güney Kıbrıs'ın "diyaloğa hazır" olduğunu da söyleyen Anastasiadis ayrıca, gelecek hafta yapılacak Avrupa Konseyi toplantısı öncesinde Türkiye'ye karşı birlik olmanın önemine değindi.

Avrupa Konseyi Başkanı: Birlik çıkarlarını savunma konusunda kararlı olmalı

Öte yandan Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ise görüşmede yaptırımlara atıfta bulunmadı.

Fakat, AB'nin, Akdeniz'deki potansiyel çatışmayı bertaraf etme amaçlı müzakerelerde ortak bir pozisyon oluşturmasının şart olduğunu söyledi.

Michel, "Kıbrıs'ın çıkarları da dahil olmak üzere tüm üye devletlerin çıkarlarını savunma konusunda gerçekten çok kararlı olmamız gerektiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Gelecek hafta düzenlenecek AB liderler zirvesinde, Türkiye'ye yaptırım ihtimalinin görüşülmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: AB "adil ve tutarlı" olmalı

Tüm bu tartışmaların gölgesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise geçtiğimiz günlerde Almanya Başbakanı Angela Merkel'e yaptığı açıklamada görüşmede, Avrupa ülkelerinin Doğu Akdeniz meselesinde "adil ve tutarlı" olması gerektiğini belirterek, tüm anlaşmazlıkların müzakereler yoluyla çözülebileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre ayrıca Erdoğan'ın, Türkiye'nin haklarını 'kararlı ve aktif bir politikayla' savunmaya devam edeceği duyuruldu.

Doğu Akdeniz'de faaliyet gösteren Yavuz sondaj gemisi için yeni Navtex ilan edildi ve görev süresi 12 Ekim'e kadar uzatılmıştı.

haber-altliklari-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.