Pompeo Güney Kıbrıs'ta konuştu: Türkiye'nin Doğu Akdeniz faaliyetleri endişe verici

Pompeo Güney Kıbrıs'ta konuştu: Türkiye'nin Doğu Akdeniz faaliyetleri endişe verici

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Doğu Akdeniz'de doğal kaynakların paylaşımı nedeniyle yaşanan gerilimin ardından cumartesi günü Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni ziyaret etti.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni ziyaret ederek Güney Kıbrıs Başbakanı Nikos Anastasiadis ve Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Kıbrıs kendi münhasır ekonomik bölgesindeki hidrokarbon kaynakları dahil doğal kaynaklarından faydalanma hakkına sahiptir." açıklamasında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı, ülkesinin Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yürüttüğü faaliyetlerden dolayı derin endişe duyduğunu dile getirdi.

Pompeo, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, bölgedeki gerilimlerin Doğu Akdeniz'deki sorunlara çözüm getirmeyeceğini söyleyerek, "Bölgedeki ülkeler güvenlik, enerji kaynakları ve denizlerle ilgili konuları diplomatik yolla ve barışçıl şekilde çözmeliler." ifadesini kullandı.

'Enerji kaynakları, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasında paylaşılacak'

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile bölgede yükselen tansiyon hakkında telefon görüşmesi yaptığını hatırlatan Pompeo, "Doğu Akdeniz, enerji yoluyla birçok ülkeyi bir araya getirme ve yeni pazarlar oluşturma kabiliyetine sahip. Enerji kaynakları, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasında paylaşılacak." diye konuştu.

'Kıbrıs'ta demirleyen tüm gemilerin Suriye'de insani görev üstlenmediğini biliyoruz'

ABD'li bakan ayrıca, "Kıbrıs'ta demirleyen tüm gemilerin Suriye'de insani görev üstlenmediğini biliyoruz, Kıbrıs'tan bu konudaki endişelerimizi dikkate almasını istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Rum lider Anastasiadis ise Pompeo'nun ziyaretinin Doğu Akdeniz'de çok önemli gelişmeler yaşandığı bir dönemde gerçekleştiğini kaydetti.

Anastasiadis, ikili müzakereler yoluyla ya da Uluslararası Adalet Divanı'na başvurarak, Kıbrıs'ın kuzeyi ile batısındaki deniz alanlarının Türkiye ile sınırlandırılmasına hazır olduklarını Pompeo'ya bildirdiğini kaydetti.

Kıbrıs Kara, Açık Deniz ve Liman Güvenliği Merkezi kuruldu

Pompeo ve Güney Kıbrıslı mevkidaşı Christodoulides, güvenlik ve savunma alanlarında daha fazla iş birliğini içeren bir mutabakat zaptı da imzalandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı anlaşmayla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, iki ülkenin son iki yılda güvenlik işbirliği konusunda Güney Kıbrıs yönetimi ile önemli bir mesafe kat edildiği belirtilerek, "Bu işbirliğini geliştirmek ve ülke içi eğitimlerin imkansız olduğu ülkelerin kapasitelerini iyileştirmeye desteklemek üzere iki ülkemiz Kıbrıs'ta bölgesel bir sınır güvenliği eğitim merkezi olacak Kıbrıs Kara, Açık Deniz ve Liman Güvenliği Merkezi'nin kurulması konusunda mutabık kaldı." ifadelerine yer verildi.

Söz konusu merkezin, ABD ve ortaklarına Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne sınır, liman ve gümrük güvenliği konusunda teknik destek verilmesini sağlayacağı aktarılan açıklamada, birçok güvenlik platformunun kurulacağına ve ABD'nin bu bağlamda Güney Kıbrıs'a ekipman desteği sağlayacağı kaydedildi.

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.