AB Temsilcisi Borrell: Yunanistan ile Türkiye arasında çatışma riski var

AB Temsilcisi Borrell: Yunanistan ile Türkiye arasında çatışma riski var

Avrupa Birliği Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell 'Doğu Akdeniz'de Yunanistan ile Türkiye arasında çatışma riski olduğunu' bildirdi.

Avrupa Birliği Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Belarus ve Doğu Akdeniz'de patlak veren krizlere işaret ederek komşu ülkelerin 'alevler içinde' olduğunu bu yüzden üye ülkelerin birlik ve beraberlik içinde güçlü ortak tavır belirlemesinin önemine vurgu yaptı.

"Bölgemiz alev içinde"

Financial Times gazetesinin sorularını cevaplayan Borrell, "Son 10 ay içerisinde, Libya'dan Belarus'a bölgemiz alevler içinde kaldı. Her şey beklediğimden çok daha kötü oldu" ifadelerine yer verdi.

Borrell, Balkanlar'ın ise bir 'barut fıçısı' olduğunu, AB'nin bölgesel güvenliği adına duruma müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

AB-Türkiye arasında sondaj krizi

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yürüttüğü sondaj çalışmaları nedeniyle bölgede artan tansiyon 24 Eylül tarihinde Avrupa Birliği liderler zirvesinin gündemine gelecek.

Borrell, "Doğu Akdeniz'de Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs arasında tansiyon katlanarak artıyor, çatışma riski var." dedi.

Artan gerilim üzerine Yunanistan, bölgeye deniz ve hava kuvvetleri birimleri konuşlandırırken, Fransa askeri devriyelere başladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Yunanistan ve Kıbrıs'ın yanında oldukları mesajını verdi. Macron, bölgenin istikrara kavuşturulması için AB'nin Türkiye ile ilişkileri normalleştirmeyi hedeflediğini de belirtti.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis cumartesi günü Selanik'teki 'Helexpo Forum' kapsamında yaptığı konuşmada Fransa'dan 18 Rafale tipi savaş uçağı saltın alacaklarını duyurdu. Miçotakis, "5 yıllık program çerçevesinde silahlı kuvvetlerimizi 15 bin yeni askerle güçlendireceğiz ve savunma sanayisini faaliyete geçireceğiz." dedi.

Avrupa Birliği 9 Ağustos tarihinde Belarus'ta gerçekleşen seçimleri tanımadığını açıklamıştı. Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları 21 Eylül tarihinde Belarus'a yönelik uygulanacak yaptırımları masaya yatıracak.

Balkanlar

Avrupa Birliği'ni endişelendiren bir diğer konu Balkan ülkeleri. Brüksel aşamalı olarak Batı Balkan ülkelerinin birliğe girmesine sıcak bakıyor ancak Sırbistan ve Kosova arasındaki anlaşmazlıklar durumu zorlaştırıyor.

Borrell, "Balkanları istikrara kavuşturamazsak, jeopolitik bir güç olarak kabul görmek zor olacak. Zira bunu başka kimse yapmayacak. Sadece Avrupalılar." dedi.

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.