Dışişleri: ABD'nin Kıbrıs'ta attığı adımlar gerginliği artırmaktadır

Dışişleri: ABD'nin Kıbrıs'ta attığı adımlar gerginliği artırmaktadır

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Güney Kıbrıs ile ABD arasında imzalanan mutabakat muhtırasının 'Doğu Akdeniz’de barış ve istikrara hizmet etmeyeceğini' belirtti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile ABD arasında imzalanan mutabakat muhtırasına ilişkin açıklama yapıldı.

Yazılı açıklama yapan Sözcü Hami Aksoy, 12 Eylül'de GKRY ile ABD arasında imzalanan ve GKRY’de “Kara, Açık Denizler ve Liman Güvenliği Merkezi” kurulmasını öngören mutabakat muhtırasının Kıbrıs Türk tarafını yok saydığını belirtti.

Söz konusu mutabakat muhtırasının, Doğu Akdeniz’de barış ve istikrara hizmet etmeyeceğini ve Kıbrıs meselesinin çözümüne de zarar vereceğini vurgulayan Aksoy, "ABD’nin son dönemde GKRY’ne silah ambargosunu kaldırmak ve Rum tarafını askeri eğitim programına (IMET) dahil etmek suretiyle attığı adımlar Ada’daki iki halk arasındaki dengeyi bozmakta ve Doğu Akdeniz’de gerginliği arttırmaktadır" ifadelerini kullandı.

Aksoy şunları kaydetti:

"ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun, teamülleri hilafına Ada’yı ziyareti sırasında Kıbrıs Türk tarafıyla görüşmemesi de bu bakımdan dikkat çekicidir. Ada’da Rumlarla birlikte eşit hak sahibi olan Kıbrıs Türklerini dışlayarak atılan bu adımların tek sonucunun Rumların uzlaşmazlığını pekiştirmek olacağı ve bu yaklaşımın Rum tarafını herhangi bir sorunun çözümünde uzlaşmacı bir tavır içine girmeye teşvik etmeyeceği kesindir. ABD’yi, Kıbrıs Adasında geleneksel olarak sürdürdüğü tarafsızlık politikasına geri dönmeye ve Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik çabalara katkıda bulunmaya davet ediyoruz."

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.