1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Guterres: BM'nin parası bitmek üzere
Guterres: BM'nin parası bitmek üzere

Guterres: BM'nin parası bitmek üzere

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, kurumun parasının bitmek üzere olduğunu açıkladı.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) 2018'den sonra 2019'da da nakit dar boğazına girdi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, kurumun 37 bin çalışanına hitaben yazdığı mektupta BM'nin parasının bitmek üzere olduğunu açıkladı.

"Bütçe açığı 230 milyon dolara dayandı"

1 Ekim'den itibaren kurumun kasasında 230 milyon dolar açık olacağını belirten Guterres, maaşların ve hakedişlerin ödenebilmesi için de "ek mali önlemlerin" alınacağını belirtti.

Guterres, "2019'daki düzenli bütçe operasyonları için gereken toplam miktarın sadece yüzde 70'ini üye ülkeler karşıladı. Bu da Eylül sonunda 230 milyon dolar nakit kıtlığı yaşanacağı anlamına geliyor. Yedek likidite rezervlerimizin ay sonuna kadar tükenme riskiyle karşı karşıyayız." dedi.

2018'de de BM ana bütçesinin yüzde 22'sini karşılayan ABD'nin kendi payını ödemeyi geciktirmesinden dolayı açık yaşanmıştı. 2017 Aralık'ta BM Genel Meclisi bütçe komitesi 2018-2019 bütçesini 5.4 milyar dolar olarak belirlemiş, kuruma üye 193 devletten 81'i ana bütçe için ödenmesi gereken miktarı göndermemişti. Bu ülkeler arasındaki ABD, her yıl genellikle ödemeyi kendi yıllık bütçe planlaması sebebiyle geciktiriyor.

instabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler