1. HABERLER

  2. LİBYA

  3. Hafter güçleri Libya'nın güneyinde operasyon başlattı: Hedef kontrol alanını genişletmek
Hafter güçleri Libya'nın güneyinde operasyon başlattı: Hedef kontrol alanını genişletmek

Hafter güçleri Libya'nın güneyinde operasyon başlattı: Hedef kontrol alanını genişletmek

Libya'nın doğusuna hakim Halife Hafter'in güçleri Libya'da operasyon başlattı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Libya'nın doğusuna hakim Halife Hafter'in "Libya Ulusal Ordusu" isimli güçleri Libya'nın güneyinde operasyon başlattı.

Hafter öncülüğündeki oluşumun sözcüsü Ahmed el Mismari, askeri birliklerinin ülkenin güneyini "temizlemek" için operasyon başlatmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Mismari Salı günü yaptığı açıklamada operasyonun amacının Libya'nın güneyinde "çeteleri, IŞİD'i ve yabancı paralı askerleri safdışı etmek" olduğunu söyledi.

Hafter'in sözcüsü, operasyonun aynı zamanda Sahraaltı Afrika'dan gelen göç akınını engellemeyi hedeflediğini belirterek, sivillerin askeri bölgelerden ve çatışma hatlarından uzak durması gerektiğini sözlerine ekledi.

Halife Hafter kimdir?

Halife Hafter, ülkenin batısındaki Trablus hükümeti ile dost olan gruplara karşı acımasız bir savaş başlatması ve petrol ticareti yapılan bazı limanları ele geçirmek gibi birkaç siyasi operasyonel hamlelerden sonra, Libya'da yükselen önemli bir aktör halini aldı.

Kaddafi’nin 1978-1987 yılları arasında Çad’a açtığı savaşta esir düşen General Halife Hafter, ABD ordusunun yardımıyla kurtarıldı. ABD siyasi sığınma hakkı tanımasıyla ABD’ye yerleşen Hafter, o günden sonra ülke dışında Kaddafi’ye karşı faaliyetler yürütmeye başladı. Ancak bu süreçte hem Kaddafi yönetimi ve hem de Kaddafi karşıtları nazarında soru işaretleri taşıyan bir isim olarak ünlendi. İki taraf da Hafter'i CIA ajanı olarak suçladı.

Libya’da Kaddafi’ye karşı başlayan ayaklanmadan bir ay sonra Mart 2011’de 20 yıl aradan sonra tekrar Libya’ya döndü. Kaddafi’nin devrilmesinin ardından da Libya Milli Meclisi tarafından kara kuvvetleri komutanlığına atandı. Libyalılar’ın siyasi planları olduğu gerekçesiyle mesafeli yaklaştığı Hafter, 2013 yılında bir muhtıra yayınlayarak “meclisi feshettiğini” ilan etmişti.

60 bine yakın savaşçıya liderlik ettiği düşünülen Hafter'in ABD'nin bölgedeki etkisinin zayıflamasının ardından Rusya'yı yeni bir partner olarak görmeye başladığı ifade ediliyordu. Hafter, İslami hareketlere karşı duran laik ve liberal kesim tarafından destek görüyordu. Batılı ülkelerden aldığı desteğin Halife Hafter'in Libya'da meclis üstü bir güç haline gelmesinde büyük rol oynadığı belirtiliyor.

Libya'nın doğusundaki muhalif gruplara yönelik düzenlenen askeri operasyonlarda ABD, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ve Mısır Hafter'e destek veriyordu.

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler