1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Hamas'ın iki numarası Salih Aruri: İran'ın ilk savunma hattı bizleriz
Hamas'ın iki numarası Salih Aruri: İran'ın ilk savunma hattı bizleriz

Hamas'ın iki numarası Salih Aruri: İran'ın ilk savunma hattı bizleriz

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih Aruri başkanlığındaki heyet Tahran'da İran lideri Hamaney ile bir araya geldi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih Aruri ve Hamas lideri İsmail Heniye başkanlığındaki heyet Tahran'da İran lideri Hamaney ile bir araya geldi.

Hamas'ın üst düzey liderlerinden olan Aruri'nin yanı sıra heyette İsmail Heniye, Musa Ebu Merzuk, Mahir Salah, Hüsam Bedran, Usame Hamdan, İzzet er Rişk ve İsmail Rıdvan gibi isimler de bulunuyordu.

Cumartesi günü başlayan ziyarette öncelikle İran Meclisi Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Başkanı Kemal Harrazi ile görüşen heyet, dün de Hamaney işe buluştu. Heyetin yarın da Hamaney'in Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Görüşmede Hamaney Filistin'e destek olmanın gerekliliğine dair ifadeler kullanırken ABD ve İsrail'i eleştirdi. Hamaney "Hamas Filistin'in kalbindedir, tıpkı Filistin'in İslam dünyasının kalbinde olduğu gibi" dedi.

Hamas'ın üst düzey ismi Aruri de İran hakkındaki olumlu ifadeler kullandı.

"İlk savunma hattı"

Salih Aruri, yaptığı görüşmelerde İran'a atıfla "Biz İslam Cumhuriyeti ile aynı yoldayız, Siyonist varlığa karşı savaşma yolunda." şeklinde konuştu.

"İran'a yönelik bir saldırının Filistin'e yönelik bir saldırı anlamına geleceğini" ifade eden Aruri şöyle devam etti: "Hamas İran'ın ilk savunma hattıdır."

Aruri 2018 yılının Şubat ayında Hamas'a ait Al Quds TV'ye verdiği röportajda "İran, Siyonist varlığın kanser hücresi olduğunu ve bölgeden kazınması gerektiğini söyleyen tek ülkedir. Ve İran, Filistin direnişine ve Siyonist varlıkla savaşan diğerlerine gerçek ve açıktan destek vermeye hazır haldeki tek ülkedir." şeklinde konuşmuştu.

Hamas lideri İsmail Heniye, Cumartesi günü gazetecilere yaptığı açıklamada, İran ziyaretinin önemli sonuçları olacağını umduğunu dile getirmişti.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler