Harita | İsrail'in Gazze işgalinde son durum

Harita | İsrail'in Gazze işgalinde son durum

6 Mart itibarıyla İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik işgalinde son durum ve yaklaşık kontrol alanları haritası.

İsrail Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını ABD ve Batılı ülkelerin de desteğiyle sürdürüyor.

Gazze Şeridi'nde İsrail ordusu ile Kassam Tugayları öncülüğündeki Filistinli gruplar arasında çatışmalar yaşanıyor.

Son dönemde karada şiddeti azalan çatışmaların odaklandığı iki nokta bulunuyor: Güneydeki Han Yunus şehri çevresi ve kuzeydeki Gazze Şehri'nin Zeytun mahallesi.

Han Yunus'ta çatışmalar daha çok İsrail'in henüz girmediği bölgelerde yaşanırken, Zeytun mahallesi ise İsrail'in önceden girdiği ve çekildiği bir bölgeydi. Kassam Tugayları'na bağlı hücreler İsrail güçlerinin çekilmesinden sonra bölgede yeniden saldırılarını sıklaştırdı. Kassam Tugayları tünelleri ve bina enkazlarını kullanarak bu bölgede İsrail güçlerine etkili saldırılar düzenlemeyi de sürdürüyor.

Gazze'nin kuzeyinde İsrail ordusu, saldırılarını tamamladığını ve askeri güçlerini kısmen bölgeden çektiğini açıklamıştı.

Bu bölgeler halen İsrail askeri kontrolünde olmakla beraber, İsrail askerlerinin bu alanlarda yoğun bir varlığı bulunmuyor. Söz konusu bölgeler hava ve karadan İsrail ordusunca gözetleniyor ve zaman zaman bombardımanlarla hedef alınıyor.

6 Mart itibarıyla İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik işgalinde son durum ve yaklaşık kontrol alanları şu şekilde:

(Harita bölgedeki yaklaşık son durumu yansıtmaktadır. Kırmızıyla işaretlenen alanlar İsrail ordusunun varlık gösterdiği bölgeler olup, yer yer çatışma ve saldırıların sürdüğü bu alanlar tümüyle İsrail kontrolünde değildir. İsrail’in askeri varlığını azaltıp kısmen geri çekildiği bölgeler ise pembe renkle işaretlenmiştir.)

Gazze'de son durum:

6martgazze.jpg

(Yüksek çözünürlük için haritaya tıklayın.)

Kaynak: Mepa News

tg.gif

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum