1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Hazine Bakanı Albayrak: Hedefimiz Türkiye'yi faizsiz finansın merkezi haline getirmek
Hazine Bakanı Albayrak: Hedefimiz Türkiye'yi faizsiz finansın merkezi haline getirmek

Hazine Bakanı Albayrak: Hedefimiz Türkiye'yi faizsiz finansın merkezi haline getirmek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 'Hedefimiz Türkiye'yi faizsiz finansın merkezi haline getirmek' ifadelerini kullandı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansı'nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Hedefimiz Türkiye'yi, İstanbul Finans Merkezi'nin sağlayacağı avantajlarla dünyada faizsiz finansın merkezi haline getirmek." diye konuştu.

Albayrak konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

"Aktif büyüklüğü olarak pazar payı yüzde 2,4'ten 6.5'e yükselmiştir. Emeklilik yatırım fonları içinde katılım fonları da hızla artarak yüzde 16'lı seviyelere kadar ulaşmıştır. Tüm bu olumlu göstergelere rağmen gelinen noktada katılım finans kuruluşlarının sahip olduğu noktayı henüz yeterince değerlendiremediğini görüyoruz."

"Yüksek nitelikli insan kaynağına ihtiyaç var"

"Bu kuruluşların hak ettikleri pazar payına kavuşabilmesi için ürün ve hizmet çeşitliliği ile fiyatlamada konvansiyonel finans kuruluşlarıyla rekabet edebilecek seviyeye gelmeleri gerekmektedir."

"Bunun için hem finans hem de fıkıh eğitimi almış piyasayı hem de müşterilerinin ihtiyaçlarını iyi anlayan yüksek nitelikli insan kaynağına ihtiyaç vardır. Türkiye'de faizsiz finans dendiğinde akla ilk katılım finans kuruluşları gelmektedir."

"Oysa ki faizsiz finansın sermaye piyasaları ve sigortacılıkta da çok büyük potansiyeli mevcuttur. Bu anlamda katılım sigortacılığını teşvik edici maliyette yapı geliştirilerek her türlü risk grubuna hitap edecek düzenlemeleri devreye almaya başladık. Ülke kaynaklarının yurt dışına akışının önüne geçmek için katılım fonu kurma sürecini başlattık."

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler