Hindistan yönetimi Keşmir halkının pasaportlarını iptal ediyor

Hindistan yönetimi Keşmir halkının pasaportlarını iptal ediyor

İşgal altındaki Keşmir'de muhaliflere yönelik baskıyı artıran Hindistan yönetiminin birçok Keşmirlinin pasaportunu iptal ettiği bildirildi.

Hindistan yönetimi, Keşmirlilerin pasaportlarını iptal etmeye başladı.

Pasaportu iptal edilen birçok Keşmirli, Hindistan yönetiminin bu adımının bölgedeki muhalefeti bastırmaya yönelik olduğunu savundu.

Hindistan işgali altındaki Keşmir'de ve bölge dışında yaşayan Keşmirliler, Middle East Eye'a (MEE) yaptıkları açıklamada, Hindistan hükümetinin son haftalarda pasaportlarını iptal ettiğini söyledi.

Pasaportu iptal edilenler arasında gazeteciler, öğrenciler, akademisyenler ve siyasi aktivistler yer alıyor.

Hindistan merkezli The Wire'ın aktardığına göre, Hindistan makamları, birçok kişinin pasaportunu "Hindistan güvenliğine tehdit oluşturdukları gerekçesiyle" iptal etti.

Hindistan dışında yaşayan bir öğrenci MEE'ye pasaportunun iptal edilmesi hakkında yaptığı konuşmada, "Bu, eğitimimin sona ermesi ve bu sefer geri dönersem tutuklanmam ve işkence görmem anlamına geliyor." diye konuştu.

İktidardaki BJP yönetimi Cammu Keşmir'in özel statüsünün kaldırmasının ardından son dönemde Keşmirlilerin pasaport elde etme sürecini zorlaştırmıştı. Dahası, siyasi aktivistlere veya muhaliflere "güvenlik gerekçeleriyle" pasaport bile verilmemişti.

Bölge halkı, Hindistan yönetiminin "baskıcı politikaları" sebebiyle kendileri için artık Keşmir'in "yaşanılamaz bir hale" dönüştüğünü savunuyor.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.