1. HABERLER

  2. HİNDİSTAN

  3. Hindu milletvekilinden Müslümanların katledilmesi çağrısı
Hindu milletvekilinden Müslümanların katledilmesi çağrısı

Hindu milletvekilinden Müslümanların katledilmesi çağrısı

Hindu aşırı sağcı lider Raja Singh, yüzlerce Hindunun katıldığı bir mitingde Müslümanların öldürülmesini savundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Hindistan'da iktidardaki İslam karşıtı BJP yönetiminin Telangana eyaleti milletvekili ve Hindu aşırı sağcı lider Raja Singh, Müslümanlara yönelik şiddeti teşvik eden açıklamalarda bulundu.

17. yüzyıldaki Hindu imparator Shivaji Maharaj'ın doğum yıl dönümünde düzenlenen bir etkinlikte konuşan Singh, Müslümanların katledilmesi çağrısı yaptı.

Hindistan milletvekili Singh'in yüzlerce Hindunun katıldığı etkinlikte şiddeti öven ifadeler kullanması tepki topladı.

Hindu liderin halkın katıldığı mitinglerde zaman zaman İslam karşıtı açıklamalar yaptığı biliniyor.

Başbakan Narendra Modi öncülüğündeki Hindistan Halk Partisi'nin (BJP) 2014 yılında  iktidara gelmesiyle birlikte Müslümanlara yönelik nefret söyleminin ve şiddetin arttığı gözlemleniyor.

Bilhassa nefret söylemleri sebebiyle radikal olarak tanımlanan bazı Hindu gruplar, ülkedeki Müslüman varlığını kabul etmiyor.

Hindistan'da özellikle son dönemde iktidar partisinin desteklediği radikal Hindu çetelerce Müslümanları hedef alan ölümcül linçler ve diğer saldırılarda büyük artış yaşanmış durumda.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler