1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. HRW: Rusya ve Esed rejimi İdlib'de savaş suçu işledi
HRW: Rusya ve Esed rejimi İdlib'de savaş suçu işledi

HRW: Rusya ve Esed rejimi İdlib'de savaş suçu işledi

İnsan Hakları Gözetleme Örgütü Esed güçleri ve Rus askeri kuvvetlerinin insanlığa karşı suç işlediğini söyledi.

A+A-

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) yayınladığı son raporunda İdlib'de Esed güçleri ve Rus askeri kuvvetlerin sivilleri bombalamasının insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamına girebileceğini açıkladı.

Örgüt, Nisan 2019 ve Mart 2020 arasında yüzlerce sivilin ölümüne ve 1.4 milyondan fazla kişinin yerlerinden olmasına neden olan onlarca "kanunsuz" yer ve hava saldırısının incelendiğini açıkladı.

Yüzlerce fotoğraf, uydu görüntüsü ve uçuş kayıt bilgisinin ele alındığı 167 sayfalık raporda bu dönemde gerçekleştirilen saldırıların yalnızca küçük bir bölümünü teşkil eden 46 bombalama soruşturuldu.

Raporda saldırılar sırasında açık ve çok sayıda "savaş suçu ve insanlığa karşı suç" işlendiğinin görüldüğü vurgulandı.

Reuters televizyonuna konuşan örgütün küresel direktörü Kenneth Roth saldırılarda hastanelerin, okulların, pazar yerlerinin ve evlerin bilerek ve istenerek hedef alındığını belirtti.

Roth 11 ay süren taarruzun amacının bölgeyi yaşanmaz hale getirip sivilleri uzaklaştırarak Rus ve Suriyeli güçlerin kontrol tekrar ele geçirmesini kolaylaştırmak olduğunu ifade etti.

Moskova yönetimi ve Esed rejimi ise sivillerin bombalandığı iddialarını reddederek sadece radikal milis güçlerin hedef alındığını savunuyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü bulgularla ilgili Rus hükümeti ve rejimden bir cevap alınamadığına da raporda yer verdi.

Örgüt raporunda aralarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Beşar Esed'in da yer aldığı 10 üst düzey ismin harekattan sorumlu olduğunu ve işlenen suçlardan dolayı hesap vermesi gerektiğini de duyurdu.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler