HRW'den Hafter için 'savaş suçları soruşturması' talebi

HRW'den Hafter için 'savaş suçları soruşturması' talebi

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Libya'da Halife Hafter'e bağlı güçlerin işleyebileceği 'savaş suçları' hakkında soruşturma başlatılmasını talep etti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Libya'da Halife Hafter'e bağlı güçlerin yapmış olabileceği "savaş suçları" hakkında acilen soruşturma başlatılmasını istedi.

İşkence ve yargısız infazlara dair "açık deliller" olduğunu belirten sivil toplum örgütü, Tobruk merkezli Hafter güçlerinin kontrolündeki Temsilciler Meclisi'nin konuyu vakit kaybetmeden incelemesini istedi.

HRW, sosyal ağlarda paylaşılan Mayıs 2020 tarihli bazı videolarda Hafter'e bağlı güçlerin bu tür suçları işlediğinin tespit edildiğini belirtiyor.

"İtalya Mısır'a silah ticaretini durdurmalı"

Öte yandan sivil toplum örgütü İtalya'ya da Libya'da Hafter güçlerini destekleyen Mısır'a askeri mühimmat göndermemesi çağrısında bulundu.

İki ülke arasında 11 milyar euro değerinde bir silah satışı anlaşması imzalanmıştı. HRW'nin de aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşlarından alınan tepkiler üzerine İtalyan Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, imzalanan anlaşmanın uygulamaya sokulmadığını açıklamıştı.

Silahların gönderilmesi durumunda Mısır'da yeni hak ihlallerinin yaşanacağı konusunda uyarıda bulunan HRW ise anlaşmanın İtalya'nın Avrupa Birliği ile olan yükümlülüklerine aykırı olduğunu belirtiyor.

Mısır'da 2013'te bin 150 göstericinin öldürüldüğü Rab'a olaylarının ardından Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, iç olayları bastırmada kullanılabilecek tüm askeri teçhizatın ihracat iznini askıya alma yönünde karar almıştı. Fakat İtalya'nın da aralarında bulunduğu 12 AB üyesi bu anlaşmaya riayet etmemişti.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.