1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. "Hudeyde'de sivillerin hayatı tehlikede"
"Hudeyde'de sivillerin hayatı tehlikede"

"Hudeyde'de sivillerin hayatı tehlikede"

Uluslararası Af Örgütü, Husilerin bir hastaneye konuşlandığını ve hastanede bulunan insanların hayatını ciddi bir tehlikeye attığını belirtti.

Deutsche Welle
A+A-

Uluslararası yardım örgütleri, Yemen'in Hudeyde kentinde devam eden harekât nedeniyle sivillerin hayatlarının tehlikede olduğu uyarısı yaptı

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, Perşembe günü yayınladıkları açıklamada, düzenlenen yoğun hava saldırıları ve silahlı çatışmalar sonucunda hastanelere yaralı sivil akını olduğunu belirtti.

Ükenin birçok bölgesinde onlarca kişinin yaralanarak hastaneye kaldırıldığını belirten örgüt, güvenlik gerekçesiyle ülkenin güneyindeki el Dale bölgesinde sağlanan tıbbi yardımları geçici olarak durdurmak zorunda kaldıklarını açıkladı.

Uluslararası Kızıl Haç Komitesi ise Hudeyde'de çatışmaların şiddetlendiğini, bu yüzden bölgedeki sivillerin tehlikede olduğunu belirtti. 

"Husiler hastaneleri kötüye kullanıyor"

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan açıklamada da, merkezi yönetime karşı savaşan İran destekli Şii Husilerin bir hastanede konuşlandıkları ve böylece söz konusu hastanede bulunan hastaları ve tıbbi personeli büyük tehlike altına soktukları belirtildi. Örgütün Ortadoğu Kampanya Direktörü Samah Hadid, Husilerin hastaneleri askeri amaçlar için istismar ettiklerini ve kente mayın döşediklerini aktardı.

Durumu "son derece endişe verici bir gelişme" olarak nitelendiren Hadid, çatışmalar bu şekilde sürmesi halinde sivillerin "korkunç bir bedel" ödemek durumunda kalacaklarına dikkat çekti.

Hastanelerin askeri amaçlar için kullanılmasının uluslararası hukukun ihlali olduğunu savunan Af Örgütü, hastanenin savaş kapsamında meşru bir hedef olmadığını söyledi. Af Örgütü'nün verilerine göre, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun saldırıları sonucunda 13 ila 24 Ekim tarihleri arasında 32 sivil hayatını kaybetti.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler