1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. İngiltere İran'ın tanker takası teklifini reddetti
İngiltere İran'ın tanker takası teklifini reddetti

İngiltere İran'ın tanker takası teklifini reddetti

İngiltere İran'ın karşılıklı olarak alıkonan petrol tankerlerini takas etme önerisini reddetti.

Amerika'nın Sesi
A+A-

İngiliz hükümeti İran ile petrol tankerlerinin takas edilmesinin mümkün olmayacağını söyledi. İngiltere, bir İran petrol tankerini Cebelitarık’ta İran ise bir İngiliz tankerini Hürmüz Boğazı’nda alıkoymuş durumda.

İngiltere Temmuz ayının başlarında İran’a ait bir petrol tankerine Cebelitarık’ta el koydu. Gerekçe olarak da söz konusu tankerin uluslararası yaptırımlara aykırı olarak Suriye’ye petrol taşıyor olmasını ileri sürdü. İran bu iddiaları reddetti ve tankerin serbest bırakılmasını istedi.

Bir süre sonra bu defa İran Cumhuriyet Muhafızları, Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz petrol tankerini alıkoydu. Her iki ülkede tankerleri ellerinde tutmaya devam ediyorlar. İki ülke arasındaki tansiyon bunun üzerine yükseldi. İngiliz donanmasına bağlı savaş gemileri İngiliz tankerlerine eşlik etmeye başladı ve İngiltere bölgeye daha fazla deniz kuvveti gönderilmesi çağrısı yaptı.

İngiltere Savunma Bakanlığı ayrıca yeni bir savaş gemisinin daha Körfez bölgesine ulaştığını açıkladı. İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raad yaptığı açıklamada, gelinen noktada tankerlerin karşılıklı olarak serbest bırakılması gibi bir durumun söz konusu olamayacağı söyledi. Raab, “Bu teklif edilemez. Bir çeşit al ver işlemi değil bu. Bu tamamen uluslararası kanunlar ve uluslararası hukuk sistemiyle alakalı ve biz yasaların geçerli olması konusunda ısrarcıyız” dedi.

Buna karşın İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise yaptığı açıklamada İngiltere’nin İran tankerini alıkoymasının yasa dışı olduğunu söyledi ve İngiltere’nin bundan zararlı çıkacağını belirtti.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler