1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. İngiltere'de Brexit bilmecesi: Parlamento 4 seçeneği de reddetti
İngiltere'de Brexit bilmecesi: Parlamento 4 seçeneği de reddetti

İngiltere'de Brexit bilmecesi: Parlamento 4 seçeneği de reddetti

İngiltere Parlamentosu, Brexit koşullarının düzenlenmesi için oylamaya sunulan dört seçeneği de kabul etmedi.

BBC Türkçe
A+A-

İngiltere Parlamentosu, ülkenin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasının (Brexit) koşullarını düzenleyen anlaşmaya alternatif seçenekleri oylamak için bugün ikinci kez toplandı. Ancak milletvekillerinin oyuna sunulan 4 seçenekten hiçbiri çoğunluğu alamadı.

Başbakan Theresa May'in AB ile vardığı anlaşmaya alternatif 8 seçenek 27 Mart'taki ilk turda da oylanmış ama çoğunluğu alan olmamıştı. Parlamento, May'in AB ile vardığı anlaşmayı da üç kez reddetmişti. Bu seçeneklerden hiçbiri çoğunluğu alamadı. İngiltere'nin Brexit sonrası Gümrük birliğinde kalmasına ilişkin öneri ise yalnızca 3 oy farkıyla reddedildi.

Pazartesi günü milletvekilleri, parlamentoda düzenlenen ikinci turda Avam Kamarası Başkanı John Bercow'un 8 farklı seçenek arasından seçtiği dört öneriyi oyladı.

Peki bu senaryolar nelerdi?

Gümrük birliği

Brexit anlaşmasının "Birleşik Krallık'ın AB ile devamlı ve kapsamlı gümrük birliğini" kapsayacak şekilde müzakere edilmesine ilişkin bu öneri, 273'e 276 oyla reddedildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler