İran destekli Husilerden Suudi Arabistan'a eş zamanlı saldırılar

İran destekli Husilerden Suudi Arabistan'a eş zamanlı saldırılar

İran destekli Husiler, Suudi Arabistan topraklarına yönelik kapsamlı bir saldırı gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Yemen'de faaliyet gösteren İran destekli Husiler, Suudi Arabistan topraklarına yönelik kapsamlı bir saldırı gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Açıklama, Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri tarafından yapıldı. Dün akşam saatlerinde başlatılan saldırılarda toplam 15 drone, iki adet ise balistik füze kullanıldığı ifade edildi. 

Husiler, Cidde ve Cubeyl bölgelerindeki Aramco tesislerini vurduklarını öne sürdü.

Cidde ve Cubeyl'de gerçekleştirilen saldırılar dün başlarken sabah saatlerine dek sürdü. Saldırılarda 10 adet Sammad-3 tipi kamikaze drone kullanıldığı öne sürüldü. 

Saldırılarda ayrıca Suudi Arabistan'ın Hamis Muşayt ve Cizan'da bulunan askeri merkezlerin de hedef alındığı ifade edildi. Bu saldırılarda ise 5 Kasif-2K drone ve iki adet balistik füze kullanıldı. Balistik füzenin Bedir-1 tipi olduğu dile getirildi.

Husiler dün de Suudi Arabistan'ın güneyindeki Cizan Havaalanı ve Hamis Muşayt kentindeki Kral Halid Hava Üssü'ne yönelik insansız hava araçlarıyla saldırılar gerçekleştirmişti.

Husilerin drone saldırıları

İran destekli Husiler uzun süredir Suudi Arabistan'ın güneyine saldırılar düzenliyor.

Husilerin Suudi Arabistan'a yönelik sınır ötesi saldırılarında en etkili silahı ise balistik füzeler ve drone'lar.

İran desteği ve teknolojisiyle üretilen bu insansız hava araçları, özellikle Suudi Arabistan'ın güneyindeki Necran, Cizan, Abha gibi bölgelerdeki saldırılarda kullanılıyor.

Saldırılarda özellikle hava alanları, petrol tesisleri ve askeri üsler hedef alınıyor. Bu saldırılarda siviller de zarar görüyor.

Husilerin sınır ötesi saldırılarında en çok kullandıkları hava araçlarından biri "Kasif K2" (Qasef K2) isimli drone.

İran yapımı "Ebabil 2"nin bir varyantı olan "Qasef 1"in geliştirilmiş hali olan drone, bir intihar drone'u.

basliksiz-4-001.jpg

İran'ın yardımıyla Yemen'de üretilen insansız hava aracı, halen Suudi Arabistan'a karşı düzenlenen saldırılarda aktif biçimde kullanılıyor.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.