1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İran: Suriye'ye operasyon Türkiye'nin güvenliğine hizmet etmez
İran: Suriye'ye operasyon Türkiye'nin güvenliğine hizmet etmez

İran: Suriye'ye operasyon Türkiye'nin güvenliğine hizmet etmez

İran Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna düzenlemeyi planladığı askeri harekatın maddi hasara ve insani sorunlara yol açacağı uyarısında bulundu.

Deutsche Welle
A+A-

İran Dışişleri Bakanlığı Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna bir askeri harekat düzenlemesinin kendi güvenlik endişelerini gidermeye hizmet etmeyeceği ve kapsamlı maddi hasar ile insani sorunlara yol açacağı uyarısında bulundu.

Türkiye'nin Suriye'deki eylemlerinin yakından takip edildiğinin belirtildiği açıklamada, ABD'nin Suriye'den çekilmesi ise desteklendi. Açıklamada Suriye'deki ABD varlığının "meşruiyetinin bulunmadığı" da belirtilerek ABD birliklerinin ülkeden çok daha önce çekilmiş olması gerektiği kaydedildi.

Zarif Çavuşoğlu'nu aradı

İran devlet televizyonu da Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in Salı günü Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini bildirdi. Görüşmenin İran tarafının isteği üzerine gerçekleştiği ve Zarif'in görüşmede Tahran'ın olası bir askeri operasyona karşı olduğunu belirttiği kaydedildi. İran Dışişleri Bakanının, Suriye'nin egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesini istediği de bildirildi.

instabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler