1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İran zenginleştirilmiş uranyum stokunu artırıyor
İran zenginleştirilmiş uranyum stokunu artırıyor

İran zenginleştirilmiş uranyum stokunu artırıyor

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, İran'ın zenginleştirilmiş uranyum stokunu artırdığını öne sürdü.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) İran'ın nükleer faaliyetlerine ilişkin açıklamada bulundu.

Kurumdan yapılan açıklamaya göre İran, kurumla iş birliğine devam etse de nükleer faaliyetlerine ara vermedi.

Bu doğrultuda İran, zenginleştirilmiş uranyum stokunu artırmaya devam etti.

13 Mayıs itibarıyla İran'ın zenginleştirilmiş uranyum stoku toplamda 4 bin 774.5 kilograma ulaştı. Yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum stoku 470.9 kilograma, yüzde 60 zenginleştirilmiş uranyum stoku ise 114.1 kilograma ulaşmış oldu. Nükleer silah elde etmek için yüzde 90 oranında zenginleştirilmiş en az 15 kilogram uranyum gerektiği ifade ediliyor.

2015'teki nükleer anlaşmada uranyum zenginleştirme sınırı yüzde 3.67 ve toplamda 202.8 kilogramdı.

Uranyum neden zenginleştiriliyor, nükleer silahlarda nasıl kullanılıyor?

Uranyum'un dünyada enerjiden nükleer silahların üretimine kadar birçok kritik alanda kullanım sahası buluyor.

Saf haliyle kullanılmayan uranyum, teknolojik tesislerde işlenerek zenginleştiriliyor. Uranyumun yalnızca çok özel bir izotopu olan "Uranyum 235" nükleer enerji ve nükleer silah için kullanılabiliyor. Nükleer enerji üreten reaktörlerde kullanılan Uranyum'un, yüzde 3-5 arasında zenginleştirilmesi yeterli.

Uluslararası otoriteler, yüzde 0-20 arası zenginleştirilmiş uranyumu düşük zenginleştirilmiş, yüzde 20 ve üzerini ise yüksek zenginleştirilmiş uranyum olarak kabul ediyor. Güçlü nükleer silahlar üretmek için gereken uranyum zenginleştirme seviyesi yüzde 80-90 olsa da, bu konuda kritik bir nokta bulunuyor.

Nükleer silah için ne kadar uranyum gerekiyor?

Nükleer silahların üretimi için gereken bu seviyeye ulaşmak ise göründüğü kadar zor değil.

Yüzde 20 ile yüzde 80 arasında rakamsal olarak büyük bir fark varmış gibi gözükse de, aslında bu boşluk kolayca kapatılabiliyor. Uranyumu sıfır seviyesinden yüzde 20'ye kadar zenginleştirmek oldukça zorken, yüzde 20'nin üzerine çıkarmak oldukça kolay ve çok daha hızlı bir süreç.

Yüzde 20 zenginleştirme seviyesine kadar, her bir "Uranyum 235" izotopunu üretmek için yaklaşık 140 Uranyum 238 atomu gerekiyor. Örneğin İran, yüzde 3.67 seviyesinde çıkmak için, "Uranyum 235" üretirken, 114 "Uranyum 238" izotopunu çıkarması gerekiyordu.

Fakat yüzde 20 seviyesinden sonra, her bir "Uranyum 235" izotopu için sadece 4 tane "Uranyum 238" atomu gerekiyor. Bir nükleer silah yapmak için yaklaşık 15 kilogram zenginleştirilmiş Uranyum gerekiyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler