İran'daki protestolarda ölü sayısı 35'e çıktı

İran'daki protestolarda ölü sayısı 35'e çıktı

İran'da rejim karşıtı protesto gösterileri devam ediyor.

İran'da Devrim Muhafızları'nın uyarlarına rağmen rejim karşıtı eylemciler cuma günü de ülkenin birçok şehrinde protestolara devam etti.

İran'da cuma namazı hutbelerinde de protestocular, "ABD ve Batılı ülkelerce organize edilen isyancılar" olarak nitelendirildi.

Başkent Tahran'ın yanı sıra İsfahan, Tebriz gibi şehirlere de sıçrayan protestolar da göstericiler ve İran güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşandı.

Yerel kaynaklara göre İsfahan'da Devrim Muhafızları çatısı altındaki Besic milisleri ve bazı güvenlik güçleri, eylemciler ile çatıştı.

İran devlet haber ajansından yapılan açıklamada protesto gösterilerinde ölü sayısının 35'e yükseldiği bildirildi.

ABD'den yaptırım

ABD yönetimi, "barışçıl protestoları şiddete başvurarak baskıladığı" gerekçesiyle ahlak polisi olmak üzere bazı İran güvenlik güçlerine yaptırım uyguladı.

İran Devrim Muhafızları'ndan yaptığı açıklamada sosyal medya platformları üzerinden "sahte haberler ve söylentiler yayan kişilerin" yargılanacağını ilan etti.

Mahsa Amini'nin ölümü

İran ahlak polisi, "başörtüsünü kurallara uygun bir şekilde takmadığı" gerekçesiyle 22 yaşındaki Mahsa Amini'yi gözaltına almıştı. Gözaltına alınanlar arasında birkaç kadın daha vardı.

Yerel kaynaklara göre Amini, ahlak polisince darp edildi. Aldığı darbelerin etkisiyle komaya girdiği belirtilen Amini bir süre sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Tahran rejimine bağlı güvenlik kaynakları ise Amini'nin "doğal bir rahatsızlık sonucu" öldüğünü savunuyor.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda konuşan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, olaya dair soruşturmaların kararlılıkla yürütülmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: Mepa News

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum