1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İran'dan 'petrol fiyatları yükselecek' uyarısı
İran'dan 'petrol fiyatları yükselecek' uyarısı

İran'dan 'petrol fiyatları yükselecek' uyarısı

İran Petrol Bakanı, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlar sebebiyle petrol fiyatlarının yükseleceğini ve yaptırımlardan muaf tutulan ülkelere petrolün yetmeyeceğini söyledi.

Deutsche Welle
A+A-

İran Petrol Bakanı Bijen Namadar Zengene, ABD'nin İran'a karşı uyguladığı yaptırımlar sebebiyle petrol fiyatlarının yükseleceğini ve yaptırımlardan muaf tutulan ülkelere petrolün yetmeyeceğini söyledi.

Konuşması İran devlet televizyonunda yayınlanan Zengene, Donald Trump yönetiminin ABD ara seçimleri öncesi petrol fiyatlarını "yüzeysel" bir şekilde düşük tutmayı başardığını ancak gelecekte fiyatların yükseleceğini iddia etti.

Petrol Bakanı, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu sekiz ülkeye getirilen muafiyetin, bu ülkelerin petrol ihtiyaçlarını karşılaması için yeterli olmadığını da sözlerine ekledi.

Rusya ve Suudi Arabistan'a suçlama

Öte yandan İran'ın Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) nezdindeki temsilcisi Hüseyin Kazımpur da Perşembe günü bir açıklama yaparak, petrol fiyatlarını düşük tutmak için ABD Başkanı Trump'ın talebiyle Rusya ve Suudi Arabistan'ın ham petrol üretimlerini arttırdığını öne sürdü.

Uluslararası ticaret gelirinin yüzde 50'sinden fazlasının petrol ve petrokimya ürünlerinden sağlandığı İran'a getirilen yaptırımların ülkenin şu anda içinde bulunduğu zor ekonomik koşulları daha da kötüleştirmesi bekleniyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler