İran'ın başkenti Tahran'da Devrim Muhafızları üssüne saldırı

İran'ın başkenti Tahran'da Devrim Muhafızları üssüne saldırı

İran genelinde Devrim Muhafızları yetkililerine ve üslerine yönelik saldırılarda artış görülüyor.

İran'ın başkenti Tahran'da İran Devrim Muhafızları Ordusuna (IRGC) ait bir üste patlamalar meydana geldiği bildirildi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, cuma günü Tahran'ın güneydoğusunda Devrim Muhafızları çatısı altında faaliyet gösteren paramiliter örgüt Besiç milislerinin Malik Ashtar üssünde 2 patlamanın meydana geldiği açıklandı.

Sosyal medya platformları üzerinden paylaşılan görüntülerde patlama sonucunda söz konusu üsten dumanların yükseldiği kaydedildi.

"Iran International" televizyon kanalında yer alan bir habere göre, İran rejimini yıkmayı amaçlayan "Halkın Mücahitleri" grubu saldırının sorumluluğunu üstlenirken, patlamaların gruba bağlı "devrim yanlısı hücreler" tarafından gerçekleştirildiğini öne sürdü.

Arnavutluk merkezli "Halkların Mücahitleri Örgütü", saldırının İran rejimine karşı protestoları canlandırma amacı taşıdığını duyurdu.

İran'ın resmi devlet kaynakları  ve Devrim Muhafızları patlamaya dair bir açıklamada bulunmadı.

Bir süredir Devrim Muhafızları yetkililerine 'kaynağı belirsiz' saldırılar sürüyor. Bir haberde, İsrailli yetkililerin ABD'ye IRGC komutanına yönelik suikastin sorumluluğunu kabul ettiklerine dair bilgilendirme yaptıkları iddia edilmişti.

Devrim Muhafızlarına karşı gerçekleşen saldırılar sonucunda istihbarat biriminin başkanlığında değişime gidilmişti.

Geçtiğimiz günlerde de çıkan bir haberde İran istihbaratının, IRGC bilgi paylaşım biriminden üst düzey bir yetkiliyi gözaltına aldığı iddia edilmişti.

Kaynak: Mepa News

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.