İran'ın yeni cumhurbaşkanı İbrahim Reisi oldu

İran'ın yeni cumhurbaşkanı İbrahim Reisi oldu

İran'da cumhurbaşkanlığı seçimini resmi olmayan sonuçlara göre beklenildiği gibi "sert muhafazakar" aday İbrahim Reisi kazandı.

İran'da dün gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçiminin sonucu belli oldu.

Ülkedeki cumhurbaşkanlığı seçimlerini, beklenildiği gibi İbrahim Reisi'nin kazandığı açıklandı.

Resmi sonuç henüz açıklanmadığı gibi Reisi'nin oy oranı da henüz tam olarak belli değil. Bununla birlikte İbrahim Reisi'nin yüzde 50'den fazla oy alıp ilk turda seçimi kazandığının ortaya çıktığı bildiriliyor.

Mevcut cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de isim vermeden yerini alacak adayın kim olduğunun belirlendiğini belirtti.

Reisi'nin en yakın rakibi olarak görülen aday Abdunnasır Himmeti de seçimi İbrahim Reisi'nin kazandığını kabul ettiğini açıkladı.

Reisi dışındaki tüm güçlü adaylar elenmişti

Seçime katılacak adayları eleyen molla konseyinin Reisi dışındaki tüm güçlü adayları elemesinin ardından "sert muhafazakar" aday Reisi'nin seçimi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Reformcu seçmenin tepki oyuyla daha pragmatist bir muhafazakar olan Abdunnasır Himmeti'ye yönelme ihtimalinin seçim sonucunu değiştirme ihtimali olduğu belirtilmekteydi.

Fakat seçime katılımın düşük kalmasından hareketle, reformcu seçmenin büyük ölçüde sandığa gitmediği ortaya çıkmıştı. Böylece seçim gününde henüz sandıklar kapanmamışken de Reisi'nin kazandığı ifade edilmeye başlanmıştı.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.