1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. 'IŞİD'e karşı savaş bitti': Fransız askerleri Irak'tan çekiliyor
'IŞİD'e karşı savaş bitti': Fransız askerleri Irak'tan çekiliyor

'IŞİD'e karşı savaş bitti': Fransız askerleri Irak'tan çekiliyor

Fransız askerlerinin Irak'tan çekilmeye başlayacağı ifade ediliyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Fransız askerlerinin Irak'tan çekilmeye başlayacağı ifade ediliyor.

Fransa ordusunun sözcüsü Patrick Steiger yaptığı açıklamada "Fransız askerlerinin bölgedeki görevlerinin tamamlandığını" ve "geri çekilmenin bir süre sonra başlayacağını" belirtti.

Fransa ordusuna bağlı birlikler bölgede IŞİD karşıtı koalisyona bombardıman desteği vermişti. Fransa kuvvetleri havadan ve karadan bölgeyi bombalamıştı. Şubat ayında yayınlanan bir rapora göre Fransız ordusu 18 bin topçu mühimmatı ateşledi, 1500 hava saldırısı gerçekleştirdi.

Ekim ayından bu yana YPG'ye yönelik Fransız topçu desteğini komuta eden Albay Francois-Regis Legrier, National Defence Review'de yazdığı bir yazıda bölgedeki Fransız askeri varlığına dair şu ifadeleri kullanmıştı: "Evet, Hecin Muharebesi kazanıldı, en azından sahada, ancak kara çatışmasını reddederek biz gereksiz yere çatışmayı uzattık ve böylelikle sivil halkın verdiği kayıpların artmasına sebep olduk."

Fransa, IŞİD karşıtı koalisyonun faaliyetleri kapsamında sivil alanlara düzenlenen saldırılardan ve sivil kayıplardan sorumlu tutuluyordu.

Kaynak: Mepa News

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler