1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. İspanya'da ayrılıkçıların zaferi: Tutuklu 5 Katalan parlamentoya girdi
İspanya'da ayrılıkçıların zaferi: Tutuklu 5 Katalan parlamentoya girdi

İspanya'da ayrılıkçıların zaferi: Tutuklu 5 Katalan parlamentoya girdi

İspanya'daki genel seçimde ayrılıkçı 5 tutuklu Katalan milletvekili adayı parlamentoya girmeye hak kazandı.

A+A-

İspanya'da pazar günü yapılan genel seçimde Katalonya'nın İspanya'dan ayrılmasını savunan 5 tutuklu Katalan milletvekili adayı parlamentoya girmeye hak kazandı.

Hapisteki Oriol Junqueras, Jordi Sanchez, Jordi Trull, Josep Rull ve Raul Romeva'nın İspanya Yüksek Mahkemesi'nde yargılamaları devam ediyor.

Seçimlerde meclise girmeye hak kazanan Kuzeydoğu Bölgesi eski Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras, Katalan başkan Carles Puigdemont ile birlikte 2017'deki Katalonya'nın İspanya'dan ayrılması girişimini başlatanlardan birisiydi.

Josep Rull Katalonya Bölgesel Hükümeti'nde üye olarak yer almıştı, Jordi Sanchez Katalan Ulusal Meclisi'nin Mayıs 2015 - Kasım 2017 tarihleri ​​arasında başkanlığını yapmış, Jordi Trull da Katalonya hükümeti sözcülüğü görevini yürütmüştü.

Raul Romeva ise Katalonya'nın bağımsızlığı ile alakalı diplomatik ilişkileri yürütüyordu.

İspanya'da genel seçim yarışının kazananı olan iktidardaki Sosyalist Parti, parlamentoda tek başına hükümeti kurması için gerekli mutlak çoğunluğu elde edemedi. Aşırı sağcı Vox Partisi ise parlamentoya girmeyi başardı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler