1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. İspanya'da referandumu iptal edilen ayrılık yanlısı Katalanlar yargılanıyor
İspanya'da referandumu iptal edilen ayrılık yanlısı Katalanlar yargılanıyor

İspanya'da referandumu iptal edilen ayrılık yanlısı Katalanlar yargılanıyor

İspanya’nın özerk bölgesi Katalonya’da 1 Ekim 2017 tarihinde bağımsızlık referandumu düzenleyen 12 ayrılıkçı liderin yargılanmasına başlandı.

Deutsche Welle
A+A-

İspanya’nın özerk bölgesi Katalonya'da bağımsızlık referandumu organize eden 12 ayrılıkçı liderin yargılanmasına başlandı. Madrid'deki Yüksek Mahkeme'de görülen davada aralarında Katalonya Özerk Yönetimi eski başkan yardımcısı Oriol Junqueras’ın da olduğu 9 kişi hakkında uzun hapis cezaları isteniyor.

Savcılık Junqueras için "isyan”, "isyana teşvik” ve "kamu kaynaklarının suistimali” suçlamalarıyla 25 yıla kadar hapis cezası talep ediyor. Mahkemeye çıkarılması beklenen iki eski Katalan bakan ve bağımsızlık hareketinin iki lideri hakkında ise 17 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

3 ay sürmesi beklenen dava sürecinde yaklaşık 600 kişi tanık olarak dinlenecek. Bağımsızlık referandumunun düzenlendiği sırada başbakanlık görevinde bulunan Mariano Rajoy da tanıklar arasında.

Puigdemont hâlâ yurt dışında

1 Ekim 2017 tarihinde düzenlenen bağımsızlık referandumunda Katalanların çoğu İspanya'dan ayrılma yönünde oy kullanmış, ardından görevdeki Katalan hükümeti bağımsızlık ilan etmişti. Hakkında tutuklama kararı çıkarılan Katalonya Özerk Yönetimi eski başkanı Carles Puigdemont ise yurtd ışına kaçmıştı. Katalonya bağımsızlık hareketi destekçileri ise gelecek günlerde Avrupa'nın ve Berlin, Hamburg, Stuttgart, Köln gibi Almanya'nın farklı kentlerinde siyasi tutuklular için gösteri yapmaya hazırlanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler