1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İsrail Gazze'de 11 yılda Filistinlilere ait 46 bin evi yıktı
İsrail Gazze'de 11 yılda Filistinlilere ait 46 bin evi yıktı

İsrail Gazze'de 11 yılda Filistinlilere ait 46 bin evi yıktı

Filistin'deki insan hakları kuruluşlarının verilerine göre İsrail yönetimi 11 yıllık süre içinde Gazze bölgesinde Filistinlilere ait 46 bin ev yıktı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Mizan İnsan Hakları Merkezi'nin oturma hakkı gerçeği ile ilgili hazırladığı rapora göre İsrail'in 2008 yılından 2019 yılının ortalarına kadar geçen süre içinde Gazze bölgesinde yıktıkları evlerin sayısı 46 bin 599'u buldu. Bunlardan 11 bin 290 ev tamamen yıkıldı, 35 bin 309 ev ise kısmen hasar gördü.

Gazze'de her 5 kişiden birinin evi yıkıldı veya zarar gördü

Rapora göre tamamen yıkılan veya kısmen hasar gören evlerde oturan insan sayısı ise 392 bin kişiyi buluyor. Bunlardan 136 bin kişi çocuk, 192 bin kişi ise kadın. Evleri yıkılan veya zarar gören insanlar yaklaşık iki milyonu bulan Gazze nüfusunun %19.6'sını oluşturuyor.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin haberine göre, hızlı nüfus artışı ve abluka yüzünden yeni inşaatların yapılmasının çok zor olması nedeniyle Gazze bölgesinde bugün ciddi bir konut sorunu yaşanıyor. Nüfus artışından dolayı her yıl 14 bin 000 yeni konut inşa edilmesine ihtiyaç duyuluyor.

Raporda İsrail yönetiminin 13 yıla yakın bir süredir ısrarla sürdürdüğü abluka ve ambargo yüzünden konut probleminin her geçen gün daha da büyüdüğüne dikkat çekildi.

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler