1. HABERLER

  2. FİLİSTİN

  3. İsrail ile Ürdün Ramazan'da Mescid-i Aksa'da uzun süre kalmayı yasakladı
İsrail ile Ürdün Ramazan'da Mescid-i Aksa'da uzun süre kalmayı yasakladı

İsrail ile Ürdün Ramazan'da Mescid-i Aksa'da uzun süre kalmayı yasakladı

İsrail ile Ürdün arasında gerçekleştirilen Akabe Zirvesi'nde Mescid-i Aksa'ya ilişkin tartışmalı bir karar alındığı bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Ramazan ayında İsrail işgali altındaki Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa ve çevresinde de gerilim yaşanıyor.

Arabi21'in aktardığı habere göre İsrail ile Ürdün, bir süre mnce gerçekleştirilen Akabe Zirvesi'nde Mescid-i Aksa'ya dair tartışmalı bir karara vardı.

Bu kapsamda Ramazan ayı boyunca Mescid-i Aksa içerisinde uzun süre vakit geçirmenin yasaklanmasına karar verildiği ifade edildi.

Son günlerde İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa'da uzun vakit geçiren Filistinli Müslümanları zorla dışarı çıkardığı göze çarpıyordu.

Filistinliler özellikle Ramazan ayında Mescid-i Aksa'da itikafa giriyor ve Yahudi yerleşimcilerin baskınlarına karşı avlularda nöbet tutuyor.

İsrail ile Ürdün'ün kararının bu uygulamaları engellemeyi hedeflediği düşünülüyor.

Ürdün, İsrail ile yaptığı anlaşmalar uyarınca Mescid-i Aksa'nın idaresini elinde bulunduruyor. Mescid-i Aksa, Ürdün hükümetine bağlı "Kudüs Vakfı" tarafından idare ediliyor. Bu kapsamda Ürdün, Mescid-i Aksa'ya ilişkin alınan kararlarda söz sahibi kabul ediliyor.

Kaynak: Mepa News

whtspp.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler